Կորոնապատվաստման «կացնայնության» և կորոնաթեստային թալանի մասին
Հոկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ է մտնում կորոնավարակային համաճարակի դեմ պայքարի նոր քաղաքականությունը, որի համաձայն՝ աշխատանքի ներկայանալիս կա՛մ պետք է պատվաստված լինել, կա՛մ երկու շաբաթը մեկ թեստ հանձնել։ Եթե գործատուն իր աշխատողներից չպահանջի հետևել այս կանոններին, ապա կարող է տուգանվել։
Հարցի վերաբերյալ մի քանի դիտարկում, գնահատական ու հարցադրում եմ ուզում ներկայացնել։
1. Ինքս կողմ եմ պատվաստումների իրականացմանը։ Պատվաստումն այս պահին միակ տարբերակն է, որի միջոցով կարելի է կանխարգելել վարակի տարածումը, բայց պատվաստումը պետք է լինի մարդկանց գիտակցված ընտրության արդյունք, այլ ոչ թե պետական բռնության հետևանք։
2. Կառավարությունն` ի դեմս Առողջապահության նախարարության, կորոնավարակի տարածման կանխարգելման առումով որոշել է «կացնային» մեթոդ կիրառել։ Սա հերթական դեպքն է, երբ ականատեսն ենք դառնում փնթի, թերի, կասկածելի, չվերլուծված, չտրամաբանված որոշման։
Այո՛, կորոնավարակից հնարավորինս պաշտպանվելու այս պահին աշխարհում առկա միակ տարբերակը պատվաստումն է։ Մարդիկ պատվաստվում են, որպեսզի հակամարմիններ ձեռք բերեն։ Հիմա հարց․ եթե կան մարդիկ, ովքեր արդեն վարակվել են, առողջացել և ունեն հակամարմիններ (Հայաստանում վարակվածների ընդհանուր թիվը 259.779 է, որոնցից արդեն ապաքինվել են 240.730-ը), ապա ինչո՞ւ պետք է նրանք պարտադիր պատվաստվեն։
Ճիշտ կլինի, եթե վարակված-բուժվածները արյան անալիզ հանձնեն, և եթե պարզվի, որ անհրաժեշտ հակամարմիններն ունեն, ապա այդ մասին հավաստագիր ներկայացնեն և որոշակի ժամկետով (6 ամիս) ազատվեն պատվաստվելու և թեստավորվելու պարտավորությունից։
Ի՞նչ իմաստ ունի պատվաստել կորոնավարակից հակամարմիններ ունեցողին։ Այս մասով «կացնային» քաղաքականությունը սխալ է ոչ միայն մարդու իրավունքների, այլ նաև առողջապահական տեսանկյունից։
1. Կորոնաթեստերը թալանի աղբյուր են դարձել կառավարության, մասնավորապես՝ Առողջապահության նախարարության անգործության կամ էլ՝ համաձայնության պայմաններում։
Բանն այն է, որ գնային առումով առկա է մեծ տարբերություն։ Սկզբում թեստի գինը 20.000 դրամ էր, հետո դարձավ 15.000։ Մի պահից սկսած կային բժշկական կենտրոններ, որոնք 9.000 դրամով էին թեստավորում։ Օդանավակայանում թեստավորվելու գները տատանվում էին 11.000-ից մինչև 15.000։ Հիմա պարզվում է, որ աշխատանքային կոլեկտիվներին «X» քանակով թեստավորվելու դեպքում կարող են 7.000 դրամ գին առաջարկել, այսինքն՝ թեստավորման մեծածախ գին սահմանել։ Սա հուշում է, որ կորոնաթեստերի գների պահով չկա պետական վերահսկողություն և կա թալան։
Եթե հնարավոր է 7.000 դրամով թեստավորել, ուրեմն այս երկու տարվա ընթացքում գերշահույթներ են ստացել թեստ անողները։ Թեստ անելը դարձել է թալանչիություն։ Եվ սա «ժողովուրդ» բառը մշտապես օգտագործող և ժողովրդի անունից հանդես եկող կառավարության օրոք։

О «топорности» вакцинации и коронотестном грабеже
С 1-го октября вступает в силу новая политика по борьбе с коронавирусной эпидемией, согласно которой при посещении работы нужно либо быть привитым, либо предоставлять каждые 2 недели отрицательный результат теста на коронавирус. Если работодатель не будет требовать от своих работников следования этим правилам, он может быть оштрафован.
В связи с данным вопросом хотелось бы озвучить несколько наблюдений, оценок и вопросов.
1. Я сама выступаю за вакцинацию. На данный момент вакцинация – единственный действенный вариант, с помощью которого можно предотвратить распространение инфекции, но вакцинация должна быть результатом осознанного выбора человека, а не следствием государственного принуждения.
2. Правительство в лице Минздрава решило применить в плане профилактики распространения коронавируса «топорный» метод. Это очередной случай того, когда мы становимся свидетелями неряшливого, отрывочного, сомнительного, непроанализированного и нелогичного решения.
Действительно, на данный момент наиболее действенным в мире вариантом защиты от коронавируса является вакцинация. Люди прививаются, чтобы приобрести антитела. В этой связи возникает вопрос: если есть люди, которые уже заразились, выздоровели и выработали антитела (общее число заразившихся в Армении составляет 259.779, из которых уже выздоровели 240.730 человек), тогда почему они должны проходить обязательную вакцинацию?
Было бы правильным, чтобы заразившиеся и выздоровевшие люди сдали тест, и в случае, если они имеют достаточное количество антител, предоставили соответствующий сертификат и получили отсрочку на обязательную вакцинацию или прохождение тестирования на определенный период (6 месяцев).
Какой смысл имеет прививать тех, кто выработал антитела против коронавируса? В этом плане «топорная» политика ошибочна с точки зрения не только прав человека, но и здравоохранения.
3. В результате бездействия или молчаливого согласия правительства (в частности, Минздрава) тесты на коронавирус стали источником грабежа.
Дело в том, что в ценовом плане имеется большой разброс. Сначала тест стоил 20.000 драмов, затем – 15.000 драмов. С какого-то момента появились медцентры, которые проводили тестирование за 9.000 драмов. Стоимость тестирования в аэропорту колебалась в пределах 11-15 тысяч драмов. Сейчас выясняется, что в случае тестирования рабочих коллективов в количестве «Х» человек лаборатории могут предложить цену в 7.000 драмов, то есть установить оптовую цену на тестирование. Это подсказывает, что в плане цен на тестирование на коронавирус нет государственного контроля и налицо разграбление.
Если тестировать можно и за 7.000 драмов, значит осуществляющие тесты компании уже второй год получают сверхприбыли. Проведение тестов стало формой грабежа. И это – в условиях постоянно использующего слово «народ» и выступающего от имени народа правительства.