Արտակ Դավթյանին Դավիթ Տոնոյանի գործով կկանչեն հարցաքննության, չի բացառվում, որ մեղադրանք առաջադրվի նաև նրան․ «Ժողովուրդ»
««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ ԱԱԾ-ն ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի և նրա մտերիմ ընկեր Դավիթ Գալստյանի դեմ հարուցված քրեական գործով հարցաքննության կհրավիրի նաև ԳՇ պետ Արտակ Դավթյանին, ու չի բացառվում, որ ԱԱԾ-ում հարուցված քրեական գործով մեղադրանք առաջադրվի նաև նրան:
Դատական ու իրավապահ համակարգում տարածված խոսակցությունների համաձայն՝ Վճռաբեկը կալանքի չի տանի Պատրոն Դավոյին, քանի որ նրա համար իշխանության մոտ բարեխոսել են, և դեռ ավելին՝ վերջինիս եթե կրկին կալանքի տանեն, ապա նրա հետևից «գնալու են» ՊՆ ներկայումս աշխատող մի շարք պաշտոնյաներ՝ ի դեմս ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանի, ՊՆ նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի և այլ պաշտոնյաների:
Հիշեցնենք, որ Դավիթ Գալստյանը կալանքի տակ էր փետրվարի 2-ից և ազատ արձակվեց մայիսի 17-ին. նրան մեղադրանք է առաջադրվել Պաշտպանության նախարարությանը 1983-86 թվականների արտադրության հրանոթի համապատասխան տրամաչափի արկերի փոխարեն 1977 թվականի չեխական արտադրության մեկ այլ տեսակի հրանոթի արկեր մատակարարելու համար, որը էապես զիջել է մարտավարական հատկանիշներով: Այդ ապրանքը մատակարարվել է ԳՇ պետ Արտակ Դավթյանի ստորագրությամբ։ Դավիթ Տոնոյանի փաստաբան Սերգեյ Հովհաննիսյանը նշեց, որ Դավիթ Տոնոյանը չի ընդունում առաջադրված մեղադրանքը, և դեռ ավելին՝ ցուցմունք չի տալիս: Հավելենք, որ, մեր տեղեկություններով, Դավիթ Գալստյանը ևս, ամենայն հավանականությամբ, կկալանավորվի»,-գրում է թերթը։

Артака Давтяна вызовут на допрос – «Жоховурд»
По уголовному делу в отношении бывшего министра обороны Давида Тонояна и его близкого друга Давида Галстяна СНБ Армении вызовет на допрос и экс-главу Генштаба Артака Давтяна, и не исключено, что ему также будет предъявлено обвинение по возбужденному ведомством уголовному делу, пишет газета «Жоховурд».
«Согласно слухам в судебной и правоохранительной системе, Кассационный суд не будет задерживать «Патрона Даво», поскольку за него «замолвили слово» перед властями. Более того, если он будет повторно арестован, за ним «последует» ряд нынешних чиновников министерства обороны, в частности, начальник Генштаба Вооруженных сил Артака Давтяна, а также бывший министр обороны Давид Тоноян и другие чиновники», – пишет газета.
Напомним, Давид Галстян находился под арестом со 2 февраля и был отпущен на свободу 17 мая. Ему выдвинуто обвинение в поставке министерству обороны значительно уступавших по тактическим характеристикам артиллерийских снарядов чешского производства 1977 года другого типа взамен снарядов соответствующего калибра 1983-86 годов.
Товар был поставлен за подписью начальника Генштаба Артака Давтяна. Адвокат Давида Тонояна Сергей Ованнисян отметил, что Давид Тоноян не признает выдвинутые обвинения, более того, не дает показаний.