Ուկրաինայի համակարտությանը ՆԱՏՕ-ի մասնակցության դեպքում մեծ է միջուկայն պատերազմի սպառնալիքը. Բորել
ՆԱՏՕ-ն Ուկրաինայի շուրջ հակամարտության մասնակից չի դառնա, քանի որ հակառակ դեպքում դա կարող Է վերաճել երրորդ համաշխարհային պատերազմի: Այդ մասին հայտարարել Է ԵՄ-ի արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը մարտի 9-ի երեկոյան La Sexta հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք փորձում ենք կանխել Էսկալացիան,-պնդել Է նա:-ՆԱՏՕ-ն չի պատրաստվում մտնելու այդ պատերազմ, (…) դա կդառնար երրորդ համաշխարհային պատերազմ, դա կդառնար միջուկային պատերազմ»: «Մենք փորձում ենք թույլ չտալ, որ որևիցե միջադեպ մեզ դրդի դեպի այդ ուղին»,-ընդգծել Է նա:
Բորելի խոսքով՝ Ատոմային Էներգիայի միջազգային գործակալությունը հուսով Է, որ «Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև ձեռք կբերվի համաձայնություն՝ երաշխավորելու համար, որ գործակալությունը կարող Է հսկել» Չեռնոբիլի ատոմակայանի գործունեությունը: «Մենք աջակցում ենք գործակալության ջանքերին»,-հավելել Է նա:
Բորելն «առաջին քայլ» Է համարել ՌԴ-ի և Ուկրաինայի ԱԳՆ-ների ղեկավարներ Սերգեյ Լավրովի և Դմիտրի Կուլեբայի բանակացությունները Թուրքիայի Անթալիայում: Ըստ որում, ԵՄ-ի ներկայացուցչի խոսքով՝ հարկ չԷ սպասել, թե հանդիպումը կավարտվի իրադրության կարգավորմամբ:
«Անհրաժշտ Է գտնել երկրներ, որոնք կապված չեն այդ հակամարտությանը,-նշել Է Բորելը:-Եթե Չինաստանը ցանկանա, կարող Է կարևոր դեր խաղալ այդ հակամարտության լուծման գործում»: ՌԴ-ի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը փետրվարի 24-ին հայտարարել Է, որ որոշում Է ընդունել Ուկրաինայում հատուկ ռազմական գործողություն իրականացնելու մասին: ԵՄ-ն այդ գործողությունները համարել Է միջազգային իրավունքի խախտում և սահմանել Է պատժամիջոցներ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Боррель заявил об угрозе ядерной войны в случае участия НАТО в конфликте вокруг Украины
НАТО не станет участником конфликта вокруг Украины, поскольку в противном случае это может перерасти в третью мировую войну. Как сообщает ТАСС, oб этом заявил верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель в среду вечером в интервью телеканалу «La Sexta».
«Мы пытаемся предотвратить эскалацию. НАТО не собирается вступать в эту войну, <...> это стало бы третьей мировой войной, это стало бы ядерной войной. Мы пытаемся не допустить, чтобы какой-либо инцидент подтолкнул нас к этому пути», – подчеркнул он.
По словам Борреля, Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) надеется, что «между Россией и Украиной будет достигнуто соглашение, чтобы гарантировать, что агентство может следить за функционированием» Чернобыльской АЭС.
«Мы поддерживаем усилия агентства», – добавил он.
Боррель назвал «первым шагом» переговоры глав МИД РФ и Украины Сергея Лаврова и Дмитрия Кулебы в Анталье. При этом, по словам представителя ЕС, не следует ждать, что встреча завершится урегулированием ситуации.
«Нужно найти страны, которые не связаны с этим конфликтом, – отметил Боррель. – Если бы Китай захотел, он бы мог сыграть важную роль в решении этого конфликта».