Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները հարուցում են դժգոհություն քաղաքացիների շրջանում, բայց հորդորում ենք պահպանել հանգստություն, զերծ մնալ ինքնագործունեությունից․ Տեղեկատվական շտաբ
Վերջին օրերին Ադրբեջանը, հավատարիմ մնալով իր ագրեսիվ և ապակառուցողական քաղաքականությանը, շարունակում է կոպտորեն խախտել 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները և դիմում է զանազան սադրանքների՝ հետապնդելով տարբեր նպատակներ՝ սրել իրավիճակը, ստեղծել անվտանգային ու հումանիտար խնդիրներ Արցախի խաղաղ բնակչության համար, ձևավորել ներքին պառակտման, քաղաքական շահարկման և հակադրություն ու խուճապ ծնող արհեստական առիթներ: Այս մասին ասված է Արցախի տեղեկատվական շտաբի տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Ադրբեջանի սադրիչ ու հանցավոր գործողությունները մեր քաղաքացիների շրջանում, բնականաբար, հարուցում են դժգոհություն և անհանգստություն, որի մասին հաճախ նաև բարձրաձայնվում է:
Ուզում ենք վստահեցնել, որ Արցախի Հանրապետության իշխանությունները և Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմը ձեռնարկում են բոլոր հնարավոր միջոցները ծագած խնդիրներին հնարավորինս արագ լուծում տալու, բնակչության բնականոն կյանքն ապահովելու, ինչպես նաև Ադրբեջանի հանցավոր արարքների մասին արցախյան և հայաստանյան խողովակներով միջազգային կառույցներին իրազեկելու ուղղությամբ:
Հաշվի առնելով ադրբեջանական կողմի վերոնշյալ նպատակները՝ հորդորում ենք պահպանել հանգստություն, զերծ մնալ ինքնագործունեությունից և լարվածության հավելյալ օջախներ ու առիթներ ստեղծելուց»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Азербайджан продолжает грубо нарушать режим прекращения огня – заявление
В последние дни Азербайджан, оставаясь верным своей агрессивной и деструктивной политике, продолжает грубо нарушать режим прекращения огня и положения трёхстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, преследуя различные цели: обострить ситуацию, создать проблемы безопасности и гуманитарные проблемы для мирного населения Арцаха, сформировать искусственные поводы, порождающие внутренний раскол, политические спекуляции и противоречия и панику. Об этом говорится в заявлении, распорстраненном информационным штабом Республики Арцах.
В оперштабе отметили, что провокационные и преступные действия Азербайджана среди наших граждан, естественно, вызывают недовольство и беспокойство, о чем часто также говорится. Хотим заверить, что власти Республики Арцах и миротворческий контингент Российской Федерации предпринимают все возможные меры для скорейшего решения возникших проблем, обеспечения нормальной жизни населения, а также информирования международных структур о преступных деяниях Азербайджана по каналам Арцаха и Армении.
«Учитывая вышеуказанные цели азербайджанской стороны, призываем сохранять спокойствие, воздерживаться от самодеятельности и создания дополнительных очагов и поводов для напряженности», – говорится в заявлении инфоцентра Арцаха.