Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն բացահայտեց Հայաստանին առաջարկած 5 կետերը
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն բացահայտել է Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման 5 հիմնական սկզբունքները, հաղորդում Է Sputnik Ադրբեջանը:
Այսպիսով, դրանք են՝
-Ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, պետական սահմանների անխախտելիության և միմյանց քաղաքական անկախության փոխադարձ ճանաչում:
- Պետությունների կողմից միմյանց նկատմամբ տարածքային պահանջների բացակայության փոխադարձ հաստատում եւ ապագայում նման պահանջներ չներկայացնելու իրավական պարտավորություն:
- Ձեռնպահ մնալ միջպետական հարաբերություններում միմյանց նկատմամբ անվտանգության սպառնալիքից, քաղաքական անկախության եւ տարածքային ամբողջականության դեմ սպառնալիքների եւ ուժի կիրառումից, ինչպես նաեւ ձեռնպահ մնալ ՄԱԿ-ի կանոնադրության նպատակներին չհամապատասխանող քայլերից:
- Սահամանազատում և սահմանագծում, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում:
- Տրանսպորտային հաղորդակցությունների բացում, համապատասխան այլ հաղորդակցությունների ստեղծում և համագործակցություն՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում:

МИД Азербайджана раскрыл 5 основных пунктов предложенного Армении мирного договора
В МИД Азербайджана раскрыли 5 основных принципов нормализации отношений с Арменией, сообщает «Sputnik Азербайджан».
Речь идет о следующих пунктах:
- Взаимное признание суверенитета, территориальной целостности, нерушимости госграниц и политической независимости друг друга.
- Взаимное подтверждение отсутствия территориальных претензий государств друг к другу и юридическое обязательство не предъявлять подобные претензии в будущем.
- Воздерживаться от угрозы безопасности друг друга в межгосударственных отношениях, от применения угроз и силы против политической независимости и территориальной целостности, а также воздерживаться от шагов, не соответствующих целям Устава ООН.
- Делимитация и демаркация границы, установление дипотношений.
- Открытие транспортных коммуникаций, налаживание других соответствующих коммуникаций и сотрудничество в областях, представляющих взаимный интерес.