Վերջին օրերին ադրբեջանական կողմն ավելի ագրեսիվ գործողությունների է դիմել, արդեն 7 օր է Արցախը զրկված է գազամատակարարումից․ ԱՀ ՄԻՊ-ը դիմել է ՄԽ համանախագահներին (տեսանյութ)
Արցախի հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը դիմել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին՝ ներկայացնելով արցախահայության վիճակը։
Գեղամ Ստեփանյանի ուղերձը ներկայացնում ենք ստորև․
Որպես Արցախի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան, որպես մարդ, որ պատասխանատվություն ունի Արցախում ապրող մարդկանց իրավունքների պաշտպանության համար՝ կրկին դիմում եմ ԵԱՀԿ Մինկսի խմբի համանախագահներին՝ Ռուսաստանին, Ֆրանսիային, ԱՄՆ-ին, աշխարհի բոլոր երկրների մարդու իրավունքների պաշտպաններին, միջազգային կառույցներին և իրավապաշտպան կազմակերպություններին՝ տեղեկացնելու, որ Արցախում ապրող հազարավոր հայեր ամեն օր պարբերաբար ենթարկվում են Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ահաբեկչական և ցեղասպանական գործողությունների։
Մեկուկես տարի առաջ՝ 2020 թվականի աշնանը, ռազմական ագրեսիա է իրականացվել Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության դեմ, որն ուղեկցվել է Ադրբեջանի կողմից իրականացված բազմաթիվ ռազմական հանցագործություններով, քաղաքացիական բնակավայրերի և քաղաքացիական բնակչության թիրախավորմամբ, ռազմագերիների խոշտանգմամբ, հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացմամբ և այլն։ Այս բոլոր փաստերը պատշաճ փաստագրվել են մեր զեկույցներում և ներկայացվել միջազգային կազմակերպություններին։
Այդ ժամանակ միջազգային հանրությունը, մարդու իրավունքների պաշտպանության առաջնային մանդատ ունեցող կառույցները պատշաճ չարձագանքեցին տեղի ունեցող հանցագործություններին։ Արհեստական հավասարության նշան դնելով ագրեսորի և ագրեսիայի զոհի միջև՝ արձակեցին Ադրբեջանի ձեռքերը շարունակելու իր վայրագությունները։
Անցած տարվա ընթացքում Ադրբեջանն օգտագործել է իր հայեցողության տակ եղած բոլոր մեթոդները ահաբեկելու, հոգեբանական հարձակումներ գործելու մեր բնակչության նկատմամբ, կրակելու քաղաքացիական բնակավայրերի, դպրոցների, մանկապարտեզների, սոցիալական նշանակության այլ օբյեկտների ուղղությամբ, ոչնչացնելու մեր վանքերն ու եկեղեցիները, գերեզմանատները։ Ադրբեջանի կողմից համակարգված և դիտավորյալ իրականացվող գործողությունները նպատակ են հետապնդում հայաթափելու, էթնիկ զտման ենթարկելու Արցախը։
Վերջին օրերին ադրբեջանական կողմն առավել ագրեսիվ գործողությունների է դիմել։ Նրանք կիրառում են տարբեր տեսակի զինատեսակներ, այդ թվում մեծ տրամաչափի ականանետներ քաղաքացիական բնակավայրերի ուղղությամբ։ Խրամորթ, Խնապատ, Նախիջևանիկ, Կարմիր շուկա, Թաղավարդ, այս բոլոր համայնքների բնակիչներն ամեն օր դառնում են Ադրբեջանի հանցավոր գործողությունների ուղիղ թիրախը։
7-րդ օր է Արցախի ողջ բնակչությունը զրկված է գազամատակարարումից, ադրբեջանական կողմը չի թողնում, որ մասնագետները մոտենան Հայաստանից դեպի Արցախ եկող միակ գազատարի վնասված հատվածին՝ վերականգնողական աշխատանքների իրականացնելու համար։ Սրա հետևանքով Արցախում առաջացել են բազմաթիվ հումանտար խնդիրներ, պատշաճ ջեռուցման, տաք ջրի հասանելիության, կրթության, առողջապահության իրավունքի պատշաճ իրացման համար և կենսական կարևորության այլ խնդիրներ։
Ադրբեջանի գործողությունները պետք է հստակ գնահատական ստանան։ Այո, Ադրբեջանն իր ցեղասպան պահվածքով իրականացնում է Արցախի էթնիկ զտման քաղաքականություն։ Իսկ բոլոր մարդիկ, բոլոր կառույցները որոնք իրապես կարևորում են մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, չպետք է անտարբեր մնան։
Մարդու իրավունքները համընդհանուր են և հետևաբար պետք է զերծ լինեն երկակի ստանդարնտներից և տարբերակված մոտեցումներին։
Դիմում եմ ձեզ հույսով, որ կբարձրացնեք ձեր ձայնը և իրական քայլեր կձեռնարկեք ազգելու ադրբեջանական իշխանությունների վրա հորդորելու նրանց զերծ մնալ Արցախի ժողովրդի դեմ ուղղված ատելությունից, անհանդուրժողականությունից և հանցավոր գործողություններից։

«В последние дни азербайджанская сторона прибегала к более агрессивным действиям»: омбудсмен Арцаха обратился к сопредседателям МГ ОБСЕ (видео)
Омбудсмен Арцаха Гегам Степанян обратился к сопредседателям МГ ОБСЕ.
«Как Защитник прав человека Республики Арцах, как лицо, ответственное за защиту прав людей, проживающих в Арцахе, обращаюсь к сопредседателям Минской группы ОБСЕ – России, Франции, США, к защитникам прав человека всех стран мира, международным организациям и правозащитным организациям, информировать, что тысячи армян, проживающих в Арцахе, ежедневно подвергаются террористическим и геноцидным актам, осуществляемым Азербайджаном.
Полтора года назад, осенью 2020 года, против мирного населения Нагорного Карабаха была осуществлена военная агрессия, которая сопровождалась многочисленными военными преступлениями, совершенными Азербайджаном, обстрелом гражданского населения и гражданских населенных пунктов, пытками военнопленных, уничтожением армянского культурного наследия и др. Все эти факты были должным образом задокументированы в наших докладах и представлены международным организациям.
В то время международное сообщество, структуры с основным мандатом на защиту прав человека не реагировали должным образом на происходящие преступления. Поставив знак искусственного равенства между агрессором и жертвой агрессии, они развязали руки Азербайджану для продолжения его зверств.
За последний год Азербайджан использовал все имеющиеся в его распоряжении методы и средства для запугивания, психологической атаки, обстрела мирных жителей и населенных пунктов, школ, детских садов, других социально значимых объектов, разрушения наших монастырей и церквей, кладбищ. Умышленные и скоординированные действия Азербайджана направлены на изгнание армян из Арцаха и проведение этнических чисток в Арцахе.
В последние дни азербайджанская сторона прибегала к более агрессивным действиям. Они применяют различные виды оружия, в том числе крупнокалиберные гранатометы, в направлении гражданских населенных пунктов. Жители Храморта, Хнапата, Нахичеваника, Кармир Шука, Тагаварда с каждым днем становятся непосредственной мишенью преступной деятельности Азербайджана.
Все население Арцаха уже 7 дней лишено газоснабжения, азербайджанская сторона для восстановительных работ не допускает специалистов к поврежденному участку единственного газопровода, идущего из Армении в Арцах. В результате в Арцахе возникло множество гуманитарных проблем, таких как надлежащее отопление, доступ к горячей воде, реализация прав на образование и на охрану здоровья и другие жизненно важные вопросы.
Действия Азербайджана должны быть четко оценены. Да, Азербайджан своим геноцидным поведением проводит политику этнической чистки Арцаха. И все люди, все институты, которые действительно заботятся о защите прав человека, не должны оставаться равнодушными. Защита прав человека универсальна, поэтому она должна быть свободна от двойных стандартов и дифференцированных подходов.
Обращаюсь к вам с надеждой, что вы возвысите свой голос, предпримете реальные шаги, чтобы призвать власти Азербайджана воздержаться от ненависти, нетерпимости и преступных действий против народа Арцаха», – говорится в обращении.