Գիտնականները բացահայտել են Իսպանիայի քարանձավներում գտնվող 20 000 տարվա վաղեմության ժայռապատկերների ծագումը
Քեմբրիջի համալսարանի և Կանտաբրիայի իսպանական համալսարանի գիտնականները բացահայտել են ժայռապատկերների ծագումը, որոնք թվագրվում են մոտ 20.000 տարվա վաղեմությամբ, Իսպանիայի քարանձավներում: Պարզվել է, որ պատկերների մոտ մեկ քառորդի հեղինակները երեխաներ են։ Այս մասին հայտնում է The Telegraph-ը։
Մասնագետներն ուսումնասիրել են ձեռքերի դաստակները պատկերող քարանձավային նկարչության մոտ 180 տարր։ Գիտնականները ձեռքի ափերի 545 ուրվագիծ են հայտնաբերել, որոնք արվել են գունանյութի՝ եղեգի կամ ոսկորի միջով փչելու միջոցով:
Հնագետները հաշվարկել են, որ ձեռքերի 20-25 տոկոսը 2-ից 12 տարեկան երեխաներ են նկարել։ Բացի այդ, դրանց ստեղծմանը մասնակցել են նաև ծնողները, ինչը որպես «խմբային համախմբվածության» օրինակ է ծառայել, քանի որ այդ տարիքում երեխաներն ինքնուրույն չէին կարողա գունանյութն ուժեղ փչել։

Ученые раскрыли происхождение наскальных рисунков возрастом 20 тысяч лет
Ученые из Кембриджского университета и Испанского университета Кантабрии раскрыли происхождение наскальных рисунков, датируемых периодом около 20 тысяч лет, в пещерах по всей Испании. Оказалось, что авторами примерно четверти изображений были дети. Об этом сообщает «The Telegraph».
Всего специалисты изучили около 180 элементов пещерной живописи с изображениями кистей рук. Они обнаружили 545 силуэтов ладоней, которые были выполнены путем выдувания пигмента через полую тростинку или кость.
Археологи считают, что от 20 до 25 процентов рук были сделаны детьми в возрасте от 2 до 12 лет. Кроме того, участие в их создании принимали и родители, что служило примером «групповой сплоченности», так как самостоятельно в таком возрасте дети с силой выдувать пигмент не могли.