Մակրոնը կոչ է արել պատրաստ լինել Եվրոպայում հնարավոր զինված հակամարտությանը (տեսանյութ)
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Փարիզում նախընտրական միջոցառման ժամանակ ասել է, որ երկիրը պետք է պատրաստ լինի բարձր ինտենսիվության պատերազմի, որը կարող է վերադառնալ եվրոպական մայրցամաք, գրում է liberation.fr կայքը:
Իր ելույթում Մակրոնն ընդգծել է, որ 2025 թվականին Ֆրանսիայի պաշտպանության բյուջեն կկազմի 50 միլիարդ եվրո, մինչդեռ այժմ այն 40 միլիարդ եվրոյից մի փոքր ավելի է։
«Մեր ուժերը միակ լիարժեք բանակն են եվրոպական մայրցամաքում: Մենք պետք է մեծացնենք ներդրումները, որպեսզի պատրաստ լինենք հնարավոր բարձր ինտենսիվության զինված հակամարտությանը, որը կարող է սկսվել մեր մայրցամաքում»,-ասել է Ֆրանսիայի ղեկավարը:
Նա նաև հայտարարել է զինված ուժերում պահեստազորայինների թվի կրկնապատկման և ոստիկանության ու ժանդարմերիայի թվի ավելացման մասին՝ առանց լրացուցիչ մանրամասների։

Макрон призвал Европу быть готовой к войне (видео)
Европа должна увеличить инвестиции в оборону, чтобы быть готовой к войне высокой интенсивности. Об этом в ходе изложения своей предвыборной программы на митинге в Париже в четверг заявил президент Франции Эммануэль Макрон. Его слова приводит ТАСС.
«Мы должны увеличить инвестиции в оборонную сферу, чтобы быть готовыми к войне высокой интенсивности, которая может прийти на наш континент», – сказал Макрон.
По его словам, ВС Франции являются «единственной полноценной армией на европейском континенте». Макрон отметил, что ежегодное финансирование вооруженных сил страны вырастет до 50 миллиардов евро к 2025 году, сейчас оно составляет почти 41 миллиард евро в год.
Также он добавил, что данная стратегия по поддержке и развитию ВС должна находить отражение во всей Европе. При этом, по мнению Макрона, Франция сыграет консолидирующую роль в работе по укреплению европейской безопасности.