ՌԴ ԶՈւ-ն Ուկրաինայի համար նախատեսված սպառազինությամբ ցանկացած բեռ որպես թիրախ կընկալի․ Լավրով
Ռուսաստանի Զինված ուժերն Ուկրաինայի համար սպառազինությամբ ցանկացած բեռ որպես թիրախ կընկալեն, RT-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը:
Նրա խոսքով՝ Մոսկվան շատ հստակ հասկացրել է, որ ցանկացած բեռ, որը կմտնի Ուկրաինայի տարածք, «որը մենք զենք տեղափոխող կհամարենք, օրինական թիրախ կդառնա։ Դա լիովին հասկանալի է»։
Լավրովը նաեւ ընդգծել է, որ Մոսկվան թույլ չի տա այլ երկրներից Կիեւին «Ս-300» զենիթահրթիռային համակարգեր մատակարարել։
«Քննարկվում է նաեւ հակահրթիռային պաշտպանությունը։ Պրագմատիկ նկատառումներից ելնելով՝ նրանք կարծում են, որ կարող են խնդրել ՆԱՏՕ-ի անդամներին, ովքեր դեռ խորհրդային արտադրության հակահրթիռային պաշտպանության համակարգեր ունեն, պաշտպանել իրենց: Ես կցանկանայի հիշեցնել բոլոր երկրներին, որոնք կարող են դիտարկել այդ գաղափարը, որ խորհրդային համակարգերը եւ ռուսական արտադրության համակարգերն այնտեղ են գտնվում միջկառավարական համաձայնագրերի եւ պայմանագրերի համաձայն, որոնք նաեւ օգտագործողի վկայական ունեն: Եվ այդ վկայականը թույլ չի տալիս դրանք երրորդ երկրներ ուղարկել»,-ասել է Լավրովը։
Հիշեցնենք, որ Սլովակիան նախօրեին հայտարարել էր «Ս-300» համակարգերն Ուկրաինային փոխանցելու պատրաստակամության մասին, եթե դրանց փոխարինող ստանա ԱՄՆ-ից կամ ՆԱՏՕ-ի անդամներից:

ВС России будут воспринимать как цель любые грузы с вооружением для Украины
ВС России будут воспринимать как цель любые грузы с вооружением для Украины, заявил министр иностранных дел Сергей Лавров в интервью RT.
По его словам, Москва очень четко дала понять, что любые грузы, которые будут заезжать на территорию Украины, «которые мы будем считать, перевозят оружие, станут законной целью».
«Это совершенно понятно», – сказал глава МИД РФ.
Лавров также подчеркнул, что Москва не допустит поставок Киеву зенитно-ракетных комплексов С-300 из других стран.
«Также обсуждается противоракетная оборона. Исходя из прагматических причин, они полагают, что можно попросить членов НАТО, которые владеют еще советского производства системами ПРО, что они их защитят. Хочу напомнить всем странам, которые могут рассматривать эту идею, что советские системы и системы российского производства там находятся в соответствии с межправительственными соглашениями и контрактами, которые также имеют сертификат пользователя. И этот сертификат не разрешает направлять их в третьи страны», – сказал Лавров.
Напомним, что Словакия накануне заявила о готовности передать Украине комплексы С-300, если получит замену от США или союзников по НАТО.