ՔՊ-ն դեմ քվեարկեց ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը կասկածի տակ դնելը քրեականացնելու նախագծին (տեսանյութ)
Ազգային ժողովը չընդունեց ԱԺ պատգամավորներ Իշխան Սաղաթելյանի, Արամ Վարդևանյանի ու Աղվան Վարդանյանի կողմից ներկայացված «Քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու» մասին ու «Քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացում կատարելու» մասին օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Հիշեցնենք, որ ներկայացված նախագծով առաջարկվում էր քրեականացնել ՀՀ ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ ուղղված որևէ արտահայտություն: Մինչ քվեարկությունը, ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը հայտարարեց, որ իրենք դեմ են քվեարկելու նախագծին:
Վարման կարգով հանդես եկած «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, նախագծի համահեղինակ Արամ Վարդևանյանն էլ ասաց․ «Ցավալի է, որ իշխող խմբակցությունը դեմ քվեարկեց ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը կասկածի տակ դնելը քրեականացնելու մասին նախագծին։ Սա հերթական ցավալի հանգամանքներց էր»,-ընդգծեց Արամ Վարդևանյանը:

Правящая фракция отказалась криминализировать высказывания против территориальной целостности Армении (видео)
На заседании Национального собрания Армении 23 марта правящая фракция «Гражданский договор» отказалась поддержать пакет законопроектов о внесении дополнений в Уголовный и Уголовно-процессуальный кодексы и поправок в смежные законы, предусматривавший криминализацию высказываний, направленных против территориальной целостности Республики Армения.
Глава фракции ГД Айк Конджорян заранее заявил, что их политсила проголосует против проекта.
В свою очередь депутат от фракции «Армения» Арам Вардеванян выразил сожаление по поводу того, что правящая фракция проголосовала против проекта о криминализации заявлений, ставящих под сомнение территориальную целостность Армении.