ՊՆ-ն հաստատում է. Հայաստանի և Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունների միջև հատուկ կապ կա
Հայաստանի ՊՆ-ն հաստատում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունների միջև հատուկ կապ կա. հաղորդում է Hetq.am-ը:
Վերջին շրջանում իրավիճակը բավականին լարված է ոչ միայն Արցախում, այլև հայ-ադրբեջանական շփման գծի հարավարևելյան հատվածում՝ Ներքին Հանդում, որտեղ ադրբեջանական կողմը դիրքերն առաջ է բերել։
Դեռ 2021 թվականի նոյեմբերի 19-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց էր ունեցել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ։ Հեռախոսազրույցից հետո Եվրոպական խորհրդի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում էր, որ համաձայնություն է ձեռք բերվել Հայաստանի և Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարների մակարդակով ուղիղ կապ ստեղծելու վերաբերյալ՝ միջադեպերից խուսափելու համար։
Հաշվի առնելով վերջին շրջանում առկա իրավիճակը՝ «Հետք»-ը պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանին հարցում էր ուղարկել՝ խնդրելով նշել, թե, ի վերջո, Հայաստանի և Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարների միջև հաստատվե՞լ է Շառլ Միշելի մատնանշած հատուկ կապը, եթե այո, ապա հայկական ու ադրբեջանական կողմերը ուղիղ շփում ունեցե՞լ են այդ կապով։
Պատասխանում, որը ստորագրել է ՊՆ գլխավոր քարտուղար Համլետ Բատիկյանը, ՀՀ պաշտպանություն նախարարությունը հայտնել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի պաշտպանությունների նախարարությունների միջև հաստատվել է վերոնշյալ հատուկ կապը՝ հավելելով, որ «հնարավոր չէ տրամադրել բովանդակային տեղեկատվություն՝ ելնելով կապի գաղտնիության ռեժիմի ապահովման անվտանգությունից»։
Այստեղ հետաքրքրականն այն է, որ Եվրոպական խորհրդի հաղորդագրության մեջ հստակ նշվում էր, որ հատուկ կապը հաստատվելու է երկու երկրի պաշտպանության նախարարների միջև, մինչդեռ ՀՀ ՊՆ-ն իր պատասխանում կիրառում է «նախարարությունների միջև ձևակերպումը»։ Հետևաբար, հասկանալի չէ՝ արդյոք Սուրեն Պապիկյանն ու Զաքիր Հասանովն են գտնվում հեռախոսակապի տարբեր ծայրերում, ինչպես ավելի վաղ նշում էին եվրոպացի պաշտոնյաները։
Պաշտպանության նախարարությունը հրաժարվել է նաև պատասխանել, թե ինչ կապի միջոց են կիրառում կողմերը։ Խոսքը հեռախոսի՞, տեսակապի՞, թե՞ մեկ այլ միջոցի մասին է։ Պաշտպանության նախարարությունը նաև չի նշում, թե վերջին անգամ երբ են կապ հաստատել կողմերը և, ի վերջո, արդյոք հնարավոր եղե՞լ է այդ կապի միջոցով կանխել երկու երկրի շփման գծում հնարավոր բախումները։
Ըստ պաշտպանական գերատեսչության՝ «իրադրությունը ՀՀ պետական սահմանին կայուն է», իսկ «Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ ուժերի հետ համատեղ մշտապես տարվում են աշխատանքներ Արցախի սահմանային հատվածներում տեղի ունեցող միջադեպերի կանխման և կարգավորման ուղղությամբ»։
Իսկ մեր այն հարցին, թե արդյոք Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակում է մնալ Արցախի անվտանգության երաշխավորը, Պաշտպանության նախարարությունը նշել է, որ «ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը և ՀՀ զինված ուժերն ապահովում են ՀՀ նախագահի 25.12.2007 թ. թիվ ՆՀ-308-Ն հրամանագրով հաստատված ՀՀ ռազմական դոկտրինի և ՀՀ անվտանգության խորհրդի 10.07.2020 թ. որոշմամբ հաստատված ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարության պահանջների կատարումը»։ Ե՛վ ռազմական դոկտրինում, և՛ ազգային անվտանգության ռազմավարության մեջ նշվում է, որ Հայաստանն Արցախի անվտանգության երաշխավորն է։ Մնում է, որ դա իրականացվի նաև գործնականում։

Минобороны Армении подтверждает наличие спецсвязи с Азербайджаном – «Hetq.am»
МО Армении подтверждает, что между министерствами обороны Армении и Азербайджана существует специальная связь. Об этом сообщает «Hetq.am».
В последнее время ситуация довольно напряженная не только в Арцахе, но и на юго-восточном участке армяно-азербайджанской линии соприкосновения – в районе Неркин Ханд, где азербайджанская сторона продвинулась вперед и установила позиции.
Еще 19 ноября 2021 года премьер-министр Никол Пашинян провел телефонный разговор с председателем Европейского совета Шарлем Мишелем. После телефонного разговора в распространенном Европейским советом сообщении отмечалось, что во избежание инцидентов достигнута договоренность о создании прямой связи на уровне министров обороны Армении и Азербайджана.
Учитывая сложившуюся в последнее время ситуацию, «Hetq.am» направил министру обороны Сурену Папикяну запрос с просьбой отметить, установлена ли в конце концов между министрами обороны Армении и Азербайджана указанная Шарлем Мишелем специальная связь и контактировали ли стороны по этой связи.
В ответе, подписанном генеральным секретарем МО Гамлетом Батикяном, министерство обороны РА сообщило, что между министерствами обороны Армении и Азербайджана установлена вышеуказанная специальная связь, при этом отмечается, что «невозможно предоставить содержательную информацию, исходя из безопасности режима секретности связи».
Примечательно то, что в сообщении Совета Европы четко отмечалось, что особая связь будет установлена между министрами обороны двух стран, в то время как МО РА в своем ответе применяет формулировку «между министерствами». Следовательно, непонятно, находятся ли Сурен Папикян и Закир Гасанов на разных концах телефонной линии, как ранее отмечали европейские чиновники.
Министерство обороны также отказалось отвечать на вопрос о том, какие средства связи применяют стороны. Речь идет о телефоне, видеосвязи или другом коммуникационном средстве?
Министерство обороны также не отмечает, когда в последний раз была установлена связь между сторонами и, в конце концов, удалось ли посредством этой связи предотвратить возможные столкновения на линии соприкосновения двух стран.
По данным оборонного ведомства, «ситуация на государственной границе Армении стабильная», а «совместно с дислоцированными в Арцахе миротворческими силами РФ постоянно ведутся работы по предотвращению и урегулированию инцидентов на границах Арцаха».
На наш вопрос о том, продолжает ли Республика Армения оставаться гарантом безопасности Арцаха, министерство обороны отметило, что «Министерство обороны РА и вооруженные силы РА обеспечивают выполнение доктрины, подписанной указом ՆՀ-308-Ն президента РА от 25.12.2007 г. и Стратегии национальной безопасности РА, утвержденной советом безопасности 10.07.2020 г.». И в доктрине, и в Стратегии отмечается, что Армения является гарантом безопасности Арцаха.