Թալիբները միջին և ավագ դասարանների աղջիկներին արգելել են դպրոցներ հաճախել
«Թալիբան» արմատական շարժման կողմից կազմված՝ Աֆղանստանի կառավարությունում կրթության նախարարությունը միջին և ավագ դասարանների աղջիկներին ագելել Է դպրոցներ պարապմունքների հաճախել: Մարտի 23-ին այդ մասին հաղորդել Է Աֆղանստանի Ariana News հեռուստաալիքը, տեղեկացնում Է «Ամենպրես»-ը:
Հեռուստաալքի տեղեկատվությամբ՝ նախարարությունը հայտարարել Է, որ «միջնակարգ և ավագ դպրոցներն աղջիկների համար փակ կլինեն մինչև հետագա ծանուցումը»: Ուսումնական տարվա սկզբից պարապմունքները կարող են սկսել սոսկ մինչև վեցեցորդ դասարանի աղջիկները:
Ինչպես նշված Է գերատեսչության կարգադրության մեջ, «եթե յոթից տասներկուերորդ դասարանների աղջիկների համար համազգեստ մշակվի շարիաթին (մահմեդական իրավունքին), ազգային ավանդույթին և մշակույթին համապատասխան, ապա «Աֆղանստանի Իսլամական Էմիրության» (պետության՝ թալիբների կողմից օգտագործվող անվանումը) կարգադությամբ դպրոցները բաց կլինեն նաև նանց համար»: Անցյալ օրը թալիբների կառավարությունում կրթության նախարարությունը հավաստիացրել Է, որ «բոլոր դպրոցները, մեդրեսեները, մանկավարժական քոլեջները կրկին բաց կլինեն մատի 23-ին», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Талибы запретили девочкам средних и старших классов посещать школы
Министерство образования в афганском правительстве, сформированном радикальным движением «Талибан», запретило девочкам средних и старших классов посещать занятия в школах. Как передает «Арменпресс», об этом в среду сообщил афганский телеканал «Ariana News».
По его информации, министерство объявило, что «средние и старшие школы для девочек будут закрыты до дальнейшего уведомления». С началом учебного года к занятиям смогут приступить только девочки до 6-го класса.
Как указано в распоряжении ведомства, «если форма для девочек 7-12 классов будет разработана в соответствии с шариатом (мусульманским правом), национальной традицией и культурой, то по распоряжению «Исламского эмирата Афганистан» [используемое талибами название государства] школы будут открыты и для них».
Минувшим днем Минобразования в правительстве талибов заверило, что «все школы, медресе, педагогические колледжи будут вновь открыты в среду».