Հայաստանը Ադրբեջանի դեմ հրատապ միջոց կիրառելու պահանջով դիմել է ՄԻԵԴ
Սույն թվականի մարտի 24-ին Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցիչը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան է ներկայացրել Դատարանի կանոնների 39-րդ կանոնով նախատեսված միջանկյալ հրատապ միջոց կիրառելու մասին պահանջ ընդդեմ Ադրբեջանի՝ վերջին շրջանում Արցախի բնակչության նկատմամբ թույլ տված խախտումների առնչությամբ։ Այս մասին հայտնում է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի պաշտոնական ֆեյսբուքյան էջը։
«Մասնավորապես, կոնկրետ ապացույցներով ամրագրված փաստեր են ներկայացվել, որ սույն թվականի փետրվարից Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղի մոտակայքում տեղակայված ադրբեջանական ուժերը պարբերաբար սպառնալիքներ են հնչեցնում Արցախի խաղաղ բնակչությանը՝ պահանջելով վերջիններից լքել իրենց տները և հեռանալ տարածքից։
Միջանկյալ միջոցի պահանջում ներկայացվել է նաև մարտ ամսին Ադրբեջանի կողմից Արցախի խաղաղ բնակչության՝ այդ թվում դպրոցների նկատմամբ անկանոն կրակահերթի արձակման դեպքերը, որի արդյունքում վնասվել է Արցախ բնական գազ մատակարարող հիմնական խողովակը և Արցախի ողջ բնակչությունը զրկված է բնական գազի մատակարարումից։ Եղանակային այս սուղ պայմաններում Արցախի ողջ բնակչությունը՝ ներառյալ հիվանդանոցներն ու դպրոցները ստիպված են գոյատևել առանց բնական գազի։
Նման ոտնձգությունները ուղիղ սպառնալիք են ոչ միայն Խրամորթ գյուղի, այլև Արցախի ողջ բնակչության համար։
Հիմնվելով այս փաստերի վրա և դրանք համադրելով Եվրոպական դատարանի նախադեպային իրավունքի հետ՝ Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը արձանագրել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները ուղիղ վտանգում են Արցախի բնակչության՝ Կոնվենցիայով պաշտպանվող հիմնարար իրավունքները եւ անդառնալի կորստի սպառնալիք են պարունակում։ Եվրոպական դատարանից պահանջվել է միջանկյալ հրատապ միջոց կիրառել ընդդեմ Ադրբեջանի և պարտավորեցնել դադարեցնել սպառնալիքները, կրակահերթերը և վերականգնել բնական գազի մատակարարումը։
Մարտի 25-ին Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցիչը դիմել է նաեւ Արդարադատության միջազգային դատարան՝ ուշադրություն հրավիրելով Ադրբեջանի թույլ տված վերը նշված խախտումներին»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:

Армения обратилась в ЕСПЧ: Ереван требует принятия срочной промежуточной меры против Азербайджана
Представитель по международным правовым вопросам Армении 24 марта представил в Европейский суд по правам человека требование о принятии срочной промежуточной меры против Азербайджана, в связи с допущенными в последнее время нарушениями прав в отношении населения Арцаха. Об этом говорится в сообщении, распространенном на странице представителя по международным правовым вопросам Армении в «Facebook».
«В частности, представлены подтвержденные конкретными доказательствами факты о том, что с февраля текущего года азербайджанские силы, расположенные вблизи села Храморт Аскеранского района, периодически озвучивают угрозы мирному населению Арцаха, требуя от них покинуть свои дома и эту территорию.
В требовании промежуточной меры представлены также случаи беспорядочных обстрелов азербайджанцами в марте месяце мирного населения Арцаха, в том числе школ, повреждение газопровода, снабжающего республику природным газом. В этих неблагоприятных погодных условиях все население Арцаха, все структуры, включая больницы и школы, остались без природного газа. Подобные посягательства представляют прямую угрозу не только для села Храморт, но и всего населения Арцаха.
Основываясь на этих фактах и сопоставляя их с прецедентным правом Европейского суда, представитель Армении по международным правовым вопросам констатировал, что действия Азербайджана прямо угрожают основополагающим правам населения Арцаха, защищенным Конвенцией, и содержат угрозу необратимой утраты. Европейскому суду выдвинуто требование применить срочную промежуточную меру против Азербайджана и обязать прекратить угрозы, обстрелы и восстановить поставки природного газа.
Представитель по международным правовым вопросам 25 марта обратился также в Международный суд юстиции, чтобы привлечь внимание к вышеуказанным нарушениям, допускаемым Азербайджаном».