Առողջապահության նախարարությունն օրենքի խախտմամբ է պարգևատրում տվել (տեսանյութ)
Այսօր ՀՀ ԱԺ-ում քննարկվում էր ՀՀ առողջապահության նախարարությունում 2021թ․ պետական բյուջեի ինն ամիսների կատարման հաշվեքննության արդյունքների վերաբերյալ ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի ընթացիկ եզրակացությունը։
Ընդդիմադիր պատգամավոր Արեգնազ Մանուկյանը ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանից հետաքրքրվել է, թե ինչո՞ւ է նախարարությունը պարգևատրել 4 աշխատակցի այն դեպքում, երբ չի ունեցել աշխատավարձի ֆոնդի տնտեսված միջոցներ և այդպիսով չի պահպանել օրենքի պահանջը։
Անահիտ Ավանեսյանն ամեն կերպ փորձել է խուսափել պատասխանից, սակայն Ա․Մանուկյանի համառ հարցադրումներից հետո, ի վերջո, ստիպված է եղել խոստովանել․
-Այո՛, ընդունում ենք, որ 2020թ․ ընթացքում եթե չէր ունեցել իր աշխատավարձի ֆոնդի տնտեսված միջոցներ, ուրեմն պետք է պարգևատրումից զերծ մնալ։ Բայց հաշվի առնելով ստեղծված իրադրությունը՝ պարգևատրման, այդուհանդերձ, ներկայացվել է։

Минздрав выдал премии в нарушение закона (видео)
Сегодня в НС обсуждалось текущее заключение Аудиторской палаты РА касательно результатов аудита исполнения госбюджета в Министерстве здравоохранения РА за 9 месяцев 2021 года.
Оппозиционный депутат НС Арегназ Манукян поинтересовалась у министра здравоохранения Анаит Аванесян, почему министерство премировало 4 работников в условиях, когда не имело сэкономленных средств фонда заработной платы, и не выполнило тем самым требование закона.
Анаит Аванесян всячески пыталась избежать ответа на данный вопрос, но после настойчивых вопросов А.Манукян ответила следующее: «Да, мы принимаем, что в условиях, когда не имели сэкономленных средств фонда заработной платы, мы должны были воздержаться от премирования. Однако, учитывая сложившуюся ситуацию, премии всё же были выданы».