Ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժումը Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի շարունակվում է . ՀՀ ԱԳՆ-ն քարտեզ է հրապարակել
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը գոհունակությամբ արձանագրում է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները հստակ գնահատական են տվել Լեռնային Ղարաբաղում իրադրության վերջին սրմանը՝ փաստելով, որ այն հետևանք է ադրբեջանական զորքերի շարժի:
Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, թե բանակային ստորաբաժանումները ետ քաշելու կոչ է հղել ադրբեջանական կողմին: Մարտի 27-ին էլ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել, թե ադրբեջանական կողմը իր ստորաբաժանումները դուրս է բերել Լեռնային Ղարաբաղի Փառուխ բնակավայրի հատվածից:
Այսուհանդերձ, ստիպված ենք արձանագրել, որ ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժումը Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի շարունակվում է, ինչը արտահայտված է կից ներկայացված քարտեզներում:
Ակնկալում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախումբը կոնկրետ միջոցներ կձեռնարկի ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժումը խաղաղապահների պատասխանատվության գոտի դադարեցնելու և Ադրբեջանի զինված ուժերը դուրս բերելու համար: Կարևոր ենք համարում, որ ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժման այս ողջ ընթացքում խաղաղապահ զորախմբի գործողությունների պատշաճ քննություն տեղի ունենա և տրվեն մի շարք հարցերի պատասխաններ:
Ծանոթագրություն կցված քարտեզների.
Երկու քարտեզներում էլ ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտու ուրվագիծը վերցված է ՌԴ պաշտպանության նախարարության կայքէջից:
2022թ. մարտի 24-ի իրադրությունը նկարագրող քարտեզում հստակ երևում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում ադրբեջանական հենակետեր չկան:
2022թ. մարտի 29-ի առավոտյան ժամը 09.00-ի իրադրությունը արտահայտող քարտեզում երևում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում տեղադրված են ադրբեջանական հենակետեր:

Вторжение азербайджанских сил в зону ответственности миротворцев РФ продолжается – МИД Армении
Министерство иностранных дел Республики Армения с удовлетворением констатирует, что страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ дали четкую оценку последнему обострению ситуации в Нагорном Карабахе, констатировав, что это стало следствием передвижения азербайджанских войск. Об этом говорится в заявлении МИД Армении.
«Министерство обороны России заявило, что призвало азербайджанскую сторону отвести армейские подразделения. 27 марта Минобороны РФ распространило сообщение о том, что азербайджанская сторона вывела свои подразделения с участка населенного пункта Парух Нагорного Карабаха.
Тем не менее, мы вынуждены констатировать, что вторжение азербайджанских подразделений в зону ответственности миротворческого контингента Российской Федерации в Нагорном Карабахе продолжается, что отражено в прилагаемых картах.
Ожидаем, что миротворческий контингент Российской Федерации в Нагорном Карабахе предпримет конкретные меры для прекращения вторжения азербайджанских подразделений в зону ответственности миротворцев и вывода вооруженных сил Азербайджана.
Считаем важным проведение надлежащего расследования действий миротворческого контингента в течение всего времени азербайджанского вторжения и даны ответы на ряд вопросов.
Сведения о прилагаемых картах:
На обеих картах контур зоны ответственности миротворческого контингента РФ взят с сайта Минобороны РФ.
На карте, описывающей ситуацию по положению на 24 марта 2022 г четко видно, что в зоне ответственности миротворческого контингента РФ в Нагорном Карабахе нет азербайджанских опорных пунктов.
На карте, описывающей ситуацию по положению на утро 28 марта 2022 г видно, что в зоне ответственности миротворческого контингента РФ в Нагорном Карабахе размещены азербайджанские опорные пункты», – отмечается в заявлении.