Իշխանության նպատակը մեկն էր՝ Առուշանյանը չկարողանա ղեկավարել իր համայնքը․ Ալեքսանյան (տեսանյութ)
Քաղաքական իշխանության ամբողջ նպատակը Առուշ Առուշանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու, նրան ազատազրկելու և առահասարակ այս գործով նման արդյունքի հասնելը ընդամենը ուներ մեկ նպատակ՝ որպեսզի Առուշ Առուշանյանը չկարողանա ղեկավարել իր համայնքը։ Այս մասին Գորիսի դատարանի բակում լրագրողներին ասաց Առուշ Առուշանյանի փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը։
«Ամբողջ նպատակը դա էր, բոլորը գիտեն, որ Առուշ Առուշանյանը անմեղ է, բոլորը գիտեն, որ Առուշանյանը երբեք իր սկզբունքերին դեմ չէր գնա և որևէ տեսակի հանցանք չէր կատարել և այսօր բոլորը նիստերի դահլիճում համոզվեցին, որ այն ընտրական հանցագործությունները, որոնք Առուշանյանին մեղասգրվել էին՝ ապօրինի էին»,-ասաց Ալեքսանյանը։
Նշենք, որ Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը Առուշ Առուշանյանի նկատմամբ պատիժ սահմանեց 6 ամիս 18 օր ազատազրկում, որը պայմանականորեն չի կիրառվի, կնշանակվի փորձաշրջան։ Առուշանյանը ազատ արձակվեց դատարանի դահլիճից։

Цель правящей силы одна: не позволить Арушаняну руководить своей общиной – Эрик Алексанян (видео)
Вся цель политической власти состояла в том, чтобы привлечь к ответственности Аруша Арушаняна, посадить его в тюрьму и добиться того, чтобы Аруш Арушанян не смог руководить своей общиной. Об этом журналистам у здания Горисского суда заявил адвокат Аруша Арушаняна Эрик Алексанян.
«В этом и была вся цель, все знают, что Аруш Арушанян невиновен и никогда не пойдет против своих принципов, что все преступления, вменяемые ему в вину, противозаконны», – заключил Алексанян.
Отметим, что суд общей юрисдикции Сюникского марза назначил Арушу Арушаняну наказание в виде 6 месяцев и 18 суток лишения свободы, которое будет применяться условно, и был назначен испытательный срок. Арушанян был освобожден из зала суда.