ՌԴ ՊՆ-ն եռանդուն ջանքեր է գործադրում ԼՂ-ում լարվածության լիցքաթափման ուղղությամբ. Զախարովա
Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարությունը և ռուսական խաղաղապահ զորամիավորման հրամանատարությունը եռանդուն ջանքեր են գործադրում Լեռնային Ղարաբաղում լարվածության լիցքաթափման ուղղությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ ընդգծելով, որ ռուս խաղաղապահները գործում են՝ խստորեն հետևելով նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին:
«The Moscow Post» օրաթերթի լրագրողի հարցին՝ ի՞նչ է իրականում տեղի ունենում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտու շփման գծում և կարող է արդյոք դա լինել սադրանք Ադրբեջանի կողմից, միգուցե նույնիսկ Թուրքիայի հրահրմամբ՝ «պղտոր ջրում ձուկ որսալու» նպատակով, քանի դեռ Ռուսաստանը կենտրոնացրել է իր ուշադրությունը Ուկրաինայի վրա, Զախարովան պատասխանել է հետևյալը. «Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտում վերջերս տեղի ունեցած միջադեպերի կապակցությամբ մեր երկրի դիրքորոշումը արտահայտված է ՌԴ ԱԳՆ-ի մարտի 26-ի հայտարարության մեջ: Եթե նայեք այդ հայտարարությունը՝ կտեսնեք, որ մենք թախանձագին կոչ ենք արել կողմերին ապահովել 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին բարձրագույն մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների անշեղ կատարումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում կրակի և ռազմական բոլոր գործողությունների լիարժեք դադարեցման մասին»:
Ռուսաստանի արտգործնախարարությունը, Զախարովայի խոսքով, մշտական կապի մեջ է Երևանի և Բաքվի ներկայացուցիչների հետ, և տեղում օպերատիվ իրավիճակի մասին արդիական տեղեկատվությունը ամենօրյա ռեժիմով հրապարակվում է Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորամիավորման պաշտոնական տեղեկագրում:

Минобороны России предпринимает активные действия по деэскалации ситуации вокруг Нагорного Карабаха – Захарова
Минобороны России и руководство российской миротворческой миссии предпринимают активные действия по деэскалации ситуации вокруг Нагорного Карабаха. Как сообщает «Арменпресс», об этом в ходе еженедельного брифинга заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, подчеркнув, что миротворцы действуют в строгом соответствии с положениями трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
На вопрос журналиста газеты «The Moscow Post», что же на самом деле происходит в зоне ответственности российских миротворческих сил и может ли это быть провокацией Азербайджана, возможно, даже по наущению Турции, чтобы «ловить рыбу в мутной воде», пока Россия фокусируется на Украине, Захарова ответила:
«Позиция России в отношении последних инцидентов в зоне ответственности российской миротворческой миссии закреплена в заявлении МИД России от 26 марта. Москва настоятельно призвала стороны обеспечить полное прекращение огня в зоне нагорно-карабахского конфликта и обеспечить безоговорочное выполнение трехсторонних договоренностей от 9 ноября 2020 года. Минобороны России и руководство российской миротворческой миссии предпринимают активные действия по деэскалации ситуации. При этом миротворцы действуют в строгом соответствии с положениями вышеупомянутого заявления лидеров трех стран.
Россия находится в постоянном контакте с представителями Армении и Азербайджана через МИД, а информация об оперативной обстановке на местах ежедневно публикуется в сводках Минобороны России».