Ուզբեկստանն ու Թուրքիան ստորագրել են «ռազմական ընդլայնված շրջանակային համաձայնագիր»
Ուզբեկստանն ու Թուրքիան ստորագրել են «ռազմական ընդլայնված շրջանակային համաձայնագիր», հաղորդում է Podrobno.uz-ը՝ հղում անելով Թուրքիայի պաշտպանության նախարարության պաշտոնական հայտարարությանը։
Փաստաթուղթը ստորագրվել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի՝ Ուզբեկստան կատարած այցի ժամանակ։ Թուրքական կողմից փաստաթուղթը ստորագրել է ազգային պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը, ուզբեկական կողմից՝ պաշտպանության նախարար Բախոդիր Կուրբանովը։
Թե որն է այդ փաստաթղթի էությունը, կողմերը չեն բացահայտում։ Սակայն Տաշքենդում համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ Էրդողանը նշել է, որ Թուրքիայի և Ուզբեկստանի միջև կնքվել են պայմանագրեր պաշտպանական արդյունաբերության ոլորտում, որոնցում երկրները «մեծ ներուժ» ունեն։
«Այսօր մենք նոր համաձայնագրեր ենք ստորագրել պաշտպանական արդյունաբերության ոլորտում, և պատրաստ ենք ձեզ հետ կիսել պաշտպանական արդյունաբերության մեր ռեսուրսները։ Այս ոլորտում Թուրքիայի ձեռքբերումներն արդեն հայտնի են»,-ասել է Էրդողանը։
«Մենք նաև պայմանավորվեցինք հետագայում զարգացնել մեր համագործակցությունը մի շարք ոլորտներում, ինչպիսիք են մշակույթը, տրանսպորտը, էներգետիկան, առողջապահությունը, կրթությունը»,-հավելել է Էրդողանը:

Узбекистан и Турция подписали «расширенное рамочное военное соглашение»
Узбекистан и Турция подписали «расширенное рамочное военное соглашение», сообщает «Podrobno.uz» со ссылкой на официальное заявление Минобороны Турции.
Документ подписан в ходе визита президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в Узбекистан. С турецкой стороны документ подписал министр национальной обороны Хулуси Акар, с узбекской – министр обороны Баходыр Курбанов.
В чем заключается суть данного документа, стороны не раскрывают. Однако в ходе совместной пресс-конференции в Ташкенте Эрдоган отметил, что между Турцией и Узбекистаном были заключены соглашения в сфере оборонной промышленности, в которой у стран есть «большой потенциал».
«Сегодня мы подписали новые соглашения в оборонной промышленности, и мы готовы поделиться с вами нашими ресурсами в оборонной промышленности. Достижения Турции в этой области уже известны», – сказал Мирзиёеву президент Эрдоган во время пресс-конференции.
«Мы также договорились о дальнейшем развитии нашего сотрудничества в широком спектре областей, таких как культура, транспорт, энергетика, здравоохранение, образование», – добавил Эрдоган.
Президент Турции также подчеркнул, что во время встречи с Шавкатом Мирзиёевым они договорились развивать отношения «в широком диапазоне от транспорта до энергетики, здравоохранения до образования и культуры».