Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիրը պետք է ստորագրվի սեղմ ժամկետներում․ Ալիև
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հույս ունի, որ Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանի հետ առաջիկա հանդիպումը՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի մասնակցությամբ, արդյունավետ կլինի։ Այս մասին նա ասել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Լեհաստանի արտգործնախարար Զբիգնև Ռաուի հետ հանդիպման ժամանակ, հաղորդում է Turan-ը։
«Մենք պետք է առաջ շարժվենք դեպի խաղաղություն, որի շուրջ պայմանագիր պետք է կնքվի Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սեղմ ժամկետներում»,-ասել է Ալիևը։
Նրա խոսքով՝ հայկական կողմը հայտարարում է, որ ընդունում է Բաքվի առաջարկները, և դա լավ նշան է։ «Սա շատ լավ է, և ես հուսով եմ, որ իրավիճակը կպարզվի Բրյուսելում»,-ասել է Ալիևը։
Իր հերթին, Ռաուն հակամարտության շուտափույթ կարգավորման հույս է հայտնել՝ ներկայիս իրավիճակը խոստումնալից անվանելով։

Мирный договор с Арменией надо подписать в кратчайшие сроки – Алиев
Президент Азербайджана Ильхам Алиев надеется, что предстоящая встреча с премьером Армении Николом Пашиняном при участии главы Евросовета Шарля Мишеля будет продуктивной. Об этом он сказал на встрече с Действующим председателем ОБСЕ, главой МИД Польши Збигневом Рау, сообщает «Turan».
«Мы должны двигаться вперед к миру между Азербайджаном и Арменией, мирный договор надо подписать в кратчайшие сроки», – сказал Алиев.
По его словам, армянская сторона заявляет, что принимает предложения Баку, и это хороший признак.
«Это очень хорошо, и я надеюсь, что в Брюсселе ситуация будет прояснена», – сказал Алиев.
В свою очередь, Збигнев Рау выразил надежду на скорое урегулирование конфликта, назвав нынешнюю ситуацию многообещающей.