Շառլ Միշելի հայտարարությունը եռակողմ հանդիպման արդյունքներով
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հայտարարություն է տարածել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ եռակողմ հանդիպման արդյունքներով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հայտարարության մեջ մասնավորապես նշվում է, որ ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելը վերահաստատել է ԵՄ հանձնառությունը՝ խորացնելու համագործակցությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ, սերտորեն աշխատելու լարվածությունը հաղթահարելու և հասնելու նրան, որ Հարավային Կովկասը լինի անվտանգ, կայուն, խաղաղ և բարգավաճ՝ ի շահ տարածաշրջանում ապրող բոլոր մարդկանց: Ընդգծվում է, որ ղեկավարներն ամփոփել են 2021 թվականի դեկտեմբերին Բրյուսելում իրենց վերջին հանդիպումից և 2022 թվականի փետրվարին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ իրենց տեսակոնֆերանսից հետո տեղի ունեցած զարգացումները: Նշվում է նաև ստանձնած պարտավորությունների կատարման առաջընթացի մասին:
Նրանք քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղում վերջերս ստեղծված լարվածությունը և վերահաստատել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին լիովին հավատարիմ մնալու անհրաժեշտությունը։ «Նրանք ողջունել են 2022 թվականի մարտի 30-ին ԵՄ հովանու ներքո Բրյուսելում Հայաստանի և Ադրբեջանի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հանդիպումը և պայմանավորվել են այս ներգրավվածությունը շարունակելու անհրաժեշտության մասին՝ ապահովելու ղեկավարների մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարմանը համարժեք հետևողականություն»,-ասված է հայտարարությունում:
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելն ընդգծել է երկու կողմերի մարդասիրական ժեստերի կարևորությունը՝ վստահության և խաղաղ գոյակցության խթանման համար։ Նա նաև շեշտել է բոլոր հումանիտար խնդիրների ամբողջական և արագ լուծման անհրաժեշտությունը, այդ թվում՝գերության մեջ պահվողների ազատումը և անհետ կորածների խնդրի համակողմանի լուծումը: Միշելը նաև հայտարարել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել այդ նախաձեռնությանը: «ԵՄ-ն նաև կշարունակի աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վստահության ամրապնդման միջոցառումներին, ինչպես նաև հումանիտար ականազերծման ջանքերին, այդ թվում՝ շարունակելով փորձագիտական խորհրդատվության տրամադրումը և ավելացնելով ֆինանսական օգնությունը, այդ թվում օգնությունը՝ հակամարտությունից տուժած բնակչությանը»,-ասված է հայտարարությունում:
Նախագահ Միշելը նշել է Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանի, և Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի ցանկությունը՝ արագորեն շարժվել դեպի երկրների միջև խաղաղության համաձայնագիրը։ «Այդ նպատակով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել արտաքին գործերի նախարարներին հանձնարարել աշխատել խաղաղության ապագա պայմանագրի նախապատրաստման վրա, որը կլուծի բոլոր անհրաժեշտ խնդիրները»,-ասվում է հայտարարությունում:
Հայտարարությունում նշվում է, որ երկկողմանի սահմանազատումը և սահմանագծումը կարևոր նշանակություն կունենա: Այդ նպատակով, համաձայն Սոչիի 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի հայտարարության, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նաև մինչև ապրիլի վերջ ձևավորել համատեղ հանձնաժողով։ Համատեղ սահմանային հանձնաժողովի մանդատը լինելու է.
1. Սահմանազատել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանը
2. Ապահովել կայուն անվտանգ իրավիճակ՝ սահմանագծի երկայնքով և մերձակայքում:
Նախագահ Միշելը նաև շեշտել է, որ ուժերի միջև համապատասխան հեռավորության ապահովումը միջադեպերի կանխարգելման և լարվածության նվազեցման էական տարր է։ Միշելը վերահաստատել է ԵՄ-ի պատրաստակամությունը՝ տրամադրելու խորհրդատվություն և աջակցություն:
Ղեկավարները քննարկել են նաև կապի, ենթակառուցվածքի վերականգնման հարցը՝ մասնավորապես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, ավելի լայն առումով՝ Հարավային Կովկասում: Նախագահ Միշելը ողջունել է երկաթուղային գծերի վերականգնմանն ուղղված քայլերը՝ միաժամանակ խրախուսելով Հայաստանին և Ադրբեջանին գտնել արդյունավետ լուծումներ ճանապարհային կապերի վերականգնման համար։ Նշվում է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել կապերի զարգացման հարցում, այդ թվում՝ իր տնտեսական և ներդրումային ծրագրին համապատասխան և օգտագործելով առաջարկվող տնտեսական խորհրդատվական ֆորումը ընդհանուր նախագծերը բացահայտելու համար:

Заявление Шарля Мишеля по итогам трехсторонней встречи с Пашиняном и Алиевым
Председатель Европейского совета Шарль Мишель выступил с заявлением по итогам трехсторонней встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Как передает «Арменпресс», в заявлении особо отмечается, что президент Совета Европы Шарль Мишель подтверждает приверженность ЕС углублению тесного сотрудничества с Арменией и Азербайджаном для преодоления напряженности, достижения безопасного, стабильного мира и процветания на Южном Кавказе во благо всех людей, проживающих в этом регионе. Подчеркивается, что лидеры подвели итоги развитий с момента их последней встречи в Брюсселе в декабре 2021 года, после видеоконференции с президентом Франции Эммануэлем Макроном в феврале 2022 года. В нем также упоминается ход выполнения взятых на себя обязательств.
Стороны обсудили недавнюю напряженность в Нагорном Карабахе и подтвердили необходимость оставаться полностью приверженными положениям трехсторонней декларации от 9 ноября 2020 года.
«Они приветствовали встречу высокопоставленных представителей Армении и Азербайджана в Брюсселе 30 марта 2022 года под эгидой ЕС и согласились с необходимостью продолжения этого взаимодействия для обеспечения надлежащего контроля выполнения достигнутых договоренностей на уровне руководства», – говорится в сообщении.
Председатель Европейского совета Шарль Мишель подчеркнул необходимость гуманитарных жестов с обеих сторон для укрепления доверия и мирного сосуществования. Он подчеркнул необходимость комплексного и быстрого решения всех гуманитарных проблем, включая освобождение военнопленных и комплексное решение проблемы без вести пропавших. Шарль Мишель также заявил, что ЕС готов поддержать эту инициативу.
«ЕС будет продолжать поддерживать меры по укреплению доверия между Арменией и Азербайджаном, а также усилия по гуманитарному разминированию, в том числе продолжать предоставлять экспертные консультации и увеличивать финансовую помощь, включая помощь пострадавшему от конфликта населению», – говорится в заявлении.
Шарль Мишель отметил желание премьер-министра Армении Пашиняна и президента Азербайджана Алиева скорее двигаться к мирному соглашению между странами.
«С этой целью достигнута договоренность – поручить министрам иностранных дел разработать будущее мирное соглашение, в котором будут урегулированы все необходимые вопросы», – говорится в заявлении.
В заявлении сказано, что двусторонняя демаркация имеет важное значение. С этой целью, согласно Сочинскому заявлению от 26 ноября 2021 года, достигнута договоренность о формировании до конца апреля совместной пограничной комиссии. Мандатом комиссии будет:
• Демаркация границы между Арменией и Азербайджаном;
• Обеспечение стабильной и безопасной обстановки вдоль и вблизи границы.
Шарль Мишель также подчеркнул, что обеспечение достаточного расстояния между силами является важным элементом предотвращения инцидентов и снижения напряженности. Мишель подтвердил готовность ЕС предоставить советы и помощь.
Лидеры обсудили вопросы восстановления коммуникаций и инфраструктур, в частности, между Арменией и Азербайджаном и в более широком смысле на Южном Кавказе. Шарль Мишель приветствовал шаги, предпринятые для восстановления железнодорожных путей, призвав Армению и Азербайджан найти эффективные решения для восстановления автодорожного сообщения. Было заявлено, что ЕС готов оказать помощь в развитии отношений, в том числе в соответствии со своей экономической и инвестиционной программой, используя для определения общих проектов предлагаемый экономический консультативный форум.