Արևմուտքը ձգտում է խարխլել ինտեգրացիոն գործընթացներն ԱՊՀ տարածքում. ՌԴ ԱԳՆ
Արևմտյան երկրները ձգտում են խաթարել ինտեգրացիոն գործընթացները Անկախ Պետությունների Համագործակցության տարածքում, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների առաջին վարչության տնօրեն Միխայիլ Եվդոկիմովը։
«Արևմուտքն ակնհայտորեն ձգտում է խարխլել ինտեգրացիոն գործընթացները Համագործակցության տարածքում։ Այս իրավիճակում հատկապես կարևոր է ԱՊՀ-ում գործող անվտանգության մեխանիզմների հարմարեցումը ժամանակակից իրողություններին, Համագործակցության շրջանակներում աշխատանքի համակցումը ՀԱՊԿ-ի և ՇՀԿ-ի հետ: Այդ գործունեությունը շարունակվում է»,-ասել է Եվդոկիմովը։
Նա ընդգծել է, որ այդ աշխատանքում կարևոր է լինել ճկուն և ստեղծագործ, չսահմանափակվել որևէ ձևաչափով, այլ կիրառել դրանցից յուրաքանչյուրի ամենաարդյունավետ պրակտիկան։

Запад стремится подорвать интеграционные процессы на пространстве СНГ – МИД России
Западные страны стремятся подорвать интеграционные процессы на пространстве Содружества независимых государств, заявил в интервью РИА «Новости» директор первого департамента стран СНГ МИД России Михаил Евдокимов.
«Запад явно стремится подорвать интеграционные процессы на пространстве Содружества. В этой ситуации особо актуальна адаптация к современным реалиям имеющихся в СНГ механизмов в области безопасности, сопряжение работы в рамках Содружества с ОДКБ и ШОС. Такая деятельность ведется», – заявил Евдокимов.
Он подчеркнул, что в этой работе важно проявлять гибкость и творческий подход, не ограничиваться каким-то одним форматом, а применять наиболее эффективные практики каждого из них.