Խաղաղապահներին հետաքննելու կոչերը չեն արտահայտում նրանց նկատմամբ իրական վերաբերմունքը. դեսպան (տեսանյութ)
Քարագլխում և Փառուխում գրանցված միջադեպերից հետո ռուս խաղաղապահների գործողությունները հետաքննելու հրապարակային պահանջները չեն արտահայտում այն դրական վերաբերմունքը, որ կա Հայաստանում և Ղարաբաղում նրանց նկատմամբ: Այս մասին 24News-ի հետ հարցազրույցում ասել է Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
«Ես կրկին հղում կանեմ մեր ԱԳՆ-ի նախարարի հայտարարությանը, որն, ի պատասխան հետաքննություն անցկացնելու հրապարակային պահանջներին, ասել է՝ մեր խաղաղապահները շատ կարևոր դերակատարություն ունեն։ Նրանց նկատմամբ թե՛ Հայաստանում և թե՛ Ղարաբաղում վերաբերմունքը պաշտոնական շրջանակներում և բնակչության մոտ բավական դրական է։ Այդ պատճառով այսպիսի պահանջները դժվար թե արտացոլում են այն վերաբերմունքն ու իրական դերը, որն ունի խաղաղապահ զորամիավորումը Ղարաբաղում»,-ասել է նա:

Призывы провести расследование в отношении миротворцев не отражают реального отношения к ним – посол РФ (видео)
Публичные требования расследовать действия российских миротворцев после инцидентов в Парухе и Караглухе не отражают положительного отношения к ним в Армении и Карабахе. Об этом в интервью «24News» заявил посол России в Армении Сергей Копыркин.
«Я еще раз сошлюсь на заявление нашего министра иностранных дел, который в ответ на публичные требования о проведении расследования сказал, что наши миротворцы играют очень важную роль в зоне Карабахского конфликта. И отношение к ним в Армении и Карабахе довольно положительное, как в официальных кругах, так и среди населения. Поэтому такие требования вряд ли отражают реальное отношение к ним», – сказал он.