Կինոլոգը բացատրել է՝ ինչու շներին չի կարելի օժտել մարդկային որակներով
ՌԴ Կինոլոգիական ֆեդերացիայի նախագահ Վլադիմիր Գոլուբևը բացատրել է, թե ինչու շներին չի կարելի օժտել մարդկային հատկություններով և որակներով, գրում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Շներին մարդկային որակներով օժտելու ոմանց ցանկությունն է պատճառ դառնում կենդանիների և տերերի միջև թյուրիմացությունների մեծ մասի առաջացման համար: Շները վերացական մտածողություն չունեն: Եվ ձգտելով շներին փոխանցել մեր տրամաբանությունն ու աշխարհընկալումը՝ մոռանում ենք, որ շունը նախևառաջ կենդանի է»,-պարզաբանել է Գոլուբևը:
Վերջինս մասնավորեցրել է, որ շների համար անհասկանալի են ուշացած պատիժները. նրանք վայրկյանապես մոռանում են, որ փչացրել են գորգը կամ պատռել են պաստառները:
«Շները չեն վերլուծում իրենց արարքները, չեն տխրում ձեր սիրած ծաղկամանը կոտրելու համար, ապագայի ծրագրեր չեն կազմում և չեն նեղանում, որ ձեր ափսեից ուտելիք չեք տալիս: Շները չեն մտածում ինչպես մարդիկ: Եթե ընկելեք այս պարզ փաստը, ապա ավելի լավ կհասկանաք ձեր ընտանի կենդանիներին»,-մեկնաբանել է մասնագետը:
Կինոլոգը մեկնաբանել է, որ ազդանկանները, որը շունը տալիս է տիրոջը, գրեթե միշտ ազդանշան է կենդանու առողջական վիճակի մասին:

Кинолог объяснил, почему собак нельзя наделять человеческими качествами
Президент Российской кинологической федерации Владимир Голубев объяснил, почему собак нельзя наделять человеческими качествами и чертами, сообщает РИА «Новости».
«Именно любовь некоторых собаководов наделять человеческими качествами собак причина большей части недоразумений между ними. Собаки не обладают абстрактным мышлением. И в погоне перенести свою логику и свое восприятие на питомца мы забываем, что собака – это прежде всего животное», – пояснил Голубев.
Он уточнил, что для собак запоздалые наказания за шалости непонятны – они мгновенно забывают, что испортили ковер или подрали обои.
«Собаки не анализируют свои поступки, не грустят, потому что разбили вашу любимую вазу, не строят планов на будущее и не обижаются на то, что вы не даете еду из своей тарелки. Собаки не размышляют как люди. Если понять этот простой факт, то вы сможете лучше понимать своего питомца», – пояснил Голубев.
Кинолог пояснил, что сигналы, которые подает вам собака, сигнализируют практически всегда о состоянии здоровья животного.