Ինդոնեզիայի ամենախիտ բնակեցված կղզու բնակիչների 99 տոկոսը COVID-ի դեմ հակամարմիններ ունի
Ինդոնեզիայի ամենախիտ բնակեցված կղզու՝ Ճավայի գրեթե բոլոր բնակիչները COVID-19-ի դեմ հակամարմիններ ունեն, որի պատճառը նախկին վարակի և վիրուսի դեմ պատվաստումների համադրությունն է, հայտնում է Reuters-ը։
Ըստ 2100 բնակիչների հետազոտության արդյունքների՝ Ճավայում, որտեղ 150 միլիոն մարդ է ապրում, և Բալիում, որը Ինդոնեզիայի գլխավոր զբոսաշրջային ուղղությունն է, մարդկանց 99,2 տոկոսը հակամարմիններ ունի COVID-ի դեմ:
Ինդոնեզիայի համալսարանի համաճարակաբան Պանդու Ռիոնոն Reuters-ին ասել է, որ վերջին հետազոտության ժամանակ հակամարմինների մակարդակն ավելի բարձր է եղել խթանիչների ավելի լայն ընդունման շնորհիվ:
Ինդոնեզիայում դեպքերի ամենօրյա թիվը զգալիորեն նվազել է փետրվարին օմիկրոն տարբերակի պատճառով գրանցված աճից հետո: 270 մլն բնակչության մոտ 60 տոկոսը պատվաստվել է COVID-ի դեմ։
Դեկտեմբերին 22 000 մարդու մասնակցությամբ հետազոտությունը ցույց է տվել, որ ինդոնեզացիների 86 տոկոսը հակամարմիններ ունի:

99% жителей самого густонаселенного острова Индонезии имеют антитела к COVID
Почти у всех жителей самого густонаселенного острова Ява в Индонезии есть антитела против COVID-19 из-за сочетания предшествующей инфекции и вакцинации против вируса, передает «Reuters».
Согласно исследованию 2100 жителей Явы, где проживает 150 миллионов человек, и на Бали, главном туристическом направлении Индонезии, 99,2% людей имеют антитела к COVID.
Панду Рионо, эпидемиолог из Университета Индонезии сообщил Reuters, что уровни антител в последнем исследовании были выше из-за более широкого развертывания ревакцинации.
Ежедневное число случаев заболевания в Индонезии значительно снизилось после всплеска в феврале, вызванного вариантом Omicron. Около 60% из 270 миллионов человек были вакцинированы против COVID.
Декабрьское исследование с участием 22 000 человек проводилось по всей стране и показало, что у 86% индонезийцев есть антитела.