Փաշինյան-Պուտին հանդիպումն այնքան էլ «սիրային մթնոլորտում» չի անցել․ «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Չնայած մոսկովյան այցի ընթացքում Փաշինյան-Պուտին 30 կետանոց «լավաշ» հայտարարությանը, որով կողմերը հավատարմություն հայտնեցին միմյանց եւ տարբեր ոլորտներում համագործակցության խոստումներ տվեցին, եւ այն դիտվեց իբրեւ Պուտին-Փաշինյան սիրախաղի դրսեւորում, դիվանագիտական աղբյուրներից տեղեկանում ենք, որ հանդիպումն այնքան էլ «սիրային մթնոլորտում» չի անցել:
Ճիշտ հակառակը` Փաշինյանին հերթական անգամ խստորեն զգուշացրել են, որ զերծ մնա Արցախի, ինչպես նաեւ Հայաստանի սահմանազատման հարցերով Արեւմուտքի ու Բաքվի հետ շփումներից` նոր առաջարկներ, տարբերակներ քննարկելուց, քանի դեռ այդ առաջարկները չի քննարկել ռուսական կողմի հետ։ Խոսքը բրյուսելյան հանդիպման եւ պայմանավորվածությունների մասին է։
Մեր աղբյուրի կարծիքով՝ ռուսական կողմը հասկանում է, որ չնայած Փաշինյանն անմռունչ ստորագրել է ռուսների 30 կետի տակ, սակայն ցանկացած պահի իր թիկունքում ԵՄ-ի հետ կարող է այլ պայմանավորվածությունների գնալ»:

Встреча Пашинян-Путин прошла далеко не в «любезной атмосфере» – «Грапарак»
Несмотря на длинное заявление Пашиняна и Путина из 30 пунктов по итогам московского визита, в котором стороны заявили о приверженности друг другу и пообещали сотрудничество в различных областях, и оно было воспринято как проявление некоего «заигрывания» между Путиным и Пашиняном, дипломатические источники утверждают, что встреча прошла далеко не в «любезной атмосфере». Об этом пишет газета «Грапарак».
Напротив, Пашиняна в очередной раз настоятельно предупредили воздержаться от контактов с Западом и Баку по демаркации Арцаха и Армении, от обсуждения новых предложений и вариантов, пока они не будут обсуждены с российской стороной. Речь идет о брюссельской встрече и достигнутых договоренностях.
«По мнению нашего источника, российская сторона понимает, что хотя Пашинян и подписал с русскими соглашение из 30 пунктов, однако он в любой момент может за их спиной пойти на другие соглашения с ЕС», – пишет газета.