Ֆրանսիայում նախագահական ընտրություններից առաջ լռության օր է
Շաբաթ ամբողջ Ֆրանսիայում լռության օր է, որի ժամանակ արգելվում է քարոզարշավ իրականացնել՝ ապրիլի 24-ին նշանակված նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլից առաջ։ Ֆրանսիայի ընտրական օրենսգրքի համաձայն՝ այսօր նախագահի թեկնածուներին արգելվում է նախընտրական հանրահավաքներ անցկացնել, հարցազրույցներ տալ և քարոզարշավը որևէ կերպ շարունակել, ֆրանսիացի ընտրողների կարծիքի վրա ազդող տվյալներ հրապարակել։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, որն առաջադրվել է երկրորդ ժամկետի համար, այս օրն անցկացնելու է ծովափնյա Լե Տուկեի իր ընտանեկան տանը:Մինչդեռ նրա մրցակից, «Ազգային ճակատ» կուսակցության թեկնածու, պատգամավոր Մարին Լը Պենը լինելու է Պա դե Կալեում գտնվող Հենին-Բոմոն կոմունայում, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Elabe ծառայության կողմից անցկացված հասարակական կարծիքի վերջին հարցման համաձայն՝ Մակրոնը նախընտրական մրցավազքի երկրորդ փուլի առաջատարն է։ Նրա օգտին պատրաստ է իր ձայնը տալ ընտրողների 55,5 տոկոսը։ Նրա մրցակիցը, ըստ սոցիոլոգների, կարող է հույս դնել ձայների 44,5%-ի վրա։ Ապրիլի 10-ին կայացած առաջին փուլում Մակրոնը ստացել է ձայների 27,84%-ը, Լը Պենը՝ 23,15%-ը։
«Ամենահավանական սցենարը Էմանուել Մակրոնի հաղթանակն է, սակայն Մարին Լը Պենի ընտրությունը չի կարելի բացառել»,- ասել է սոցիոլոգ Բրիս Տանտուրյեն։
Նրա կարծիքով՝ «Լը Պենի հաղթանակը հնարավոր է միայն այն դեպքում, եթե առաջին փուլում ձեռնպահ քվեարկած 13 միլիոն մարդկանց մեծամասնությունը կողմ քվեարկի»։

Во Франции сегодня «день тишины» перед вторым туром президентских выборов
«День тишины», во время которого запрещено проводить агитацию, наступил в субботу на всей территории Франции перед намеченным на 24 апреля вторым туром президентских выборов, передает ТАСС.
Как сообщили источники в окружении президента Франции Эмманюэля Макрона, баллотирующегося на второй срок, он по традиции проведет этот день в семейном доме в приморском Ле-Туке (север страны, департамент Па-де-Кале). Кандидат от «Национального объединения», депутат парламента Марин Ле Пен будет находиться в коммуне Энен-Бомон, расположенной в Па-де-Кале. Политик живет там с 2007 года и представляет этот округ в Национальном собрании.
Согласно последнему опросу общественного мнения, проведенному службой «Elabe», лидером второго тура предвыборной гонки является Макрон. За него свои голоса готовы отдать 55,5% избирателей. Его соперница, по прогнозам социологов, может рассчитывать на 44,5% голосов. В первом туре, состоявшемся 10 апреля, Макрон получил 27,84% голосов, Ле Пен – 23,15%.