Ադրբեջանը պղծել է Հադրութի եկեղեցին. հանվել է խաչը, ջնջվել հայկական արձանագրությունը (լուսանկար)
2020 թվականի ապրիլի 27-ին ադրբեջանական իշխանամերձ լրատվական գործակալությունները «Հադրութում նշել են Զատիկը» վերնագրով նյութեր են տարածել՝ հրապարակելով նաև Հադրութ քաղաքի Սուրբ Հարություն եկեղեցուց նոր լուսանկարներ։
Լուսանկարների ուսումնասիրությունը հստակ ի ցույց է դնում, որ եկեղեցուց հանվել է խաչը։ Գրում է war.karabakhrecords.info–ն։
Բացի այդ, ադրբեջանցիները, հետևելով Ադրբեջանի նախագահի՝ հայկական եկեղեցիների գրությունները ջնջելու հորդորին, ջնջել են եկեղեցու մուտքի արձանագրությունը առ այն, որ եկեղեցին վերանորոգվել է Միխայիլ Բաղդասարովի ֆինասնական աջակցությամբ։
Եկեղեցու տարածքում բացակայում են նաև գորգերը, ծիսական պարագաները, պատերից հանված են սրբապատկերները։ Տարատեսակ ադրբեջանական անուներով պղծվել են եկեղեցու արտաքին պարսպի պատերը։
Այս ամենը Ադրբեջանի կողմից ծրագրված քաղաքականության արդյունք է, ինչի մասին են վկայում մասնավորապես այդ երկրի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայտարարությունները։
Ամիսներ առաջ Ադրբեջանի մշակույթի նախարար Անար Քյարիմովը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանում ստեղծվում է «աշխատանքային խումբ», որի նպատակը Արցախի բռնազվթված հուշարձաններից հայերեն արձանագրությունների և հայկական հետքի վերացումն է։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Հադրութի շրջանում գտնվող Սուրբ Աստվածածին եկեղեցի այցի ընթացքում հորդորել էր ջնջել հայկական արձանագրությունները՝ չթաքցնելով հայկական մշակութային ժառանգության դեմ Ադրբեջանի որդեգրած քաղաքականության բուն էությունը. այն է ոչնչացում, ձևափոխում և յուրացում։
Սուրբ Հարություն եկեղեցին կառուցվել է 1621թ. [Մակար Բարխուդարյանց]։ Այն հետագայում վերանորոգվել է 1819 թվականին, հենց այդ ժամանակ էլ տեղադրվել է եկեղեցու գմբեթը [«Լեռնային Ղարաբաղի պատմա-ճարտարապետական հուշարձանները», Մկրտչյան Շ․, 1987, Երևան, էջ 3]։
Սուրբ Հարություն եկեղեցին վերջին անգամ վերանորոգվել է 1999 թվականին Մ․ Բաղդասարովի ֆինանսական օժանդակությամբ։ Պատերազմից առաջ Սուրբ Հարությունը գործող եկեղեցի էր, պատերազմի ընթացքում չի տուժել։ Եկեղեցու պղծումը հետևողական կերպով իրականացվել է պատերազմի ավարտից հետո։
Պատերազմից հետո նույն կերպ Արցախի բռնազավթված տարածքներում մշակութային վանդալիզմ զոհ են դառնում բոլոր հայկական մշակութային կոթողները։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ ադրբեջանցիները հանել են նաև Հադրութում գտնվող Սպիտակ խաչ եկեղեցու խաչը, Սուրբ Ղազանչեցոց տաճարի գմբեթը, պղծել Թալիշի եկեղեցին, գրեթե ավերել Շուշի Կանաչ ժամ, Մեխակավանի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցիները։

Азербайджанцы осквернили храм в оккупированном Гадруте
Азербайджанские провластные информационные агентства 27 апреля опубликовали ряд статей под заголовком «В Гадруте отметили Пасху», в которых также были опубликованы и свежие фотографии Свято-Воскресенского храма Гадрута.
Анализ фотоматериалов показал, что с купола был снят крест храма.
Кроме того, азербайджанцы, следуя призыву президента страны об уничтожении надписей на армянских храмах, удалили информационную табличку на входе в церковь, где говорилось о том, что церковь была отремонтирована при финансовой поддержке предпринимателя Михаила Багдасарова.
На территории храма также отсутствуют ковры, ритуальная утварь, со стен были сняты образы святых. Внешние стены храма были осквернены надписями из различных азербайджанских имен.
Все вышеприведённые факты являются результатом запрограммированной политики Азербайджана, о чем также свидетельствуют заявления высокопоставленных чиновников данной страны.
Так, несколькими месяцами ранее министр культуры Азербайджана Анар Кяримов заявил, что в Азербайджане создается «рабочая группа», чьей целью будет устранение армянских надписей и следов с оккупированных у Арцаха памятников.
Ранее, в ходе посещения церкви Сурб Аствацацин, находящейся в оккупированном Гадрутском районе Арцаха, президент Азербайджана Ильхам Алиев призвал удалить информационные таблички на армянском языке, тем самым, не скрывая сути политики Азербайджана в отношении армянского культурного наследия, которая сводится к их разрушению, трансформации и присвоению.
Церковь Сурб Арутюн была построена в 1621 году [Макар Бархударянц]. Позднее, в 1819 году, она была отреставрирована. Тогда же на ней был установлен купол. В последний раз церковь Сурб Арутюн была отремонтирована в 1999 году, при финансовой поддержке Михаила Багдасарова. До войны Свято-Воскресенский храм был действующей церковью и в дни войны не пострадал. Осквернение церкви произошло уже после окончания войны.
Точно так же после войны все армянские памятники культуры стали жертвами культурного вандализма на оккупированных Азербайджаном территориях Арцаха.
Еще ранее мы сообщали о том, что азербайджанцы сняли крест церкви Белого Креста в Гадруте, купол собора Св. Газанчецоц, осквернили Талышскую церковь, почти разрушили Церковь Святого Иоанна Крестителя («Канач Жам») в Шуши, а также полностью разрушили церковь Сурб Аствацацин в Мехакаване.