Գյումրիի ճանապարհին հրմշտոց հրահրողները Շիրակի ՔՊ գրասենյակի աշխատակիցներն էին. «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. Դիմադրության շարժման՝ հանրահավաքի նպատակով դեպի Գյումրի շարժվելու ճանապարհին կատարվածի վերաբերյալ ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է արել նաև ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Հայկ Մամիջանյանը։
Նրա խոսքով՝ Երևան-Շիրակ մայրուղու վրա մի քանի սադրիչներ հրմշտոց հրահրեցին։ Մամիջանյանի տեղեկություններով՝ նրանք Շիրակի ՔՊ գրասենյակի աշխատակիցներ էին։ «Գերիների հարազատներով պաշտպանվել ու ազգը բաժանել․ սա է քո ձեռագիրը»,-գրել է Մամիջանյանը։
Հիշեցնենք` Հայաստանում բողոքի ալիք բարձրացավ Նիկոլ Փաշինյանի` Արցախի վերաբերյալ հայտարարությունից հետո։ Ապրիլի 22-ին ԱԺ փոխխոսնակ, «Հայաստան» խմբակցության անդամ Իշխան Սաղաթելյանը հայտարարեց Փաշինյանին և նրա թիմին իշխանությունից հեռացնելու փողոցային պայքարի մեկնարկի մասին։
Մայիսի 1-ին Երևանի Ֆրանսիայի հրապարակում մեկնարկեց ընդդիմության բազմահազարանոց հանրահավաքը։ Մասնակիցները վրաններ ու բարիկադներ տեղադրեցին, Իշխան Սաղաթելյանը հայտարարեց, որ մայիսի 2-ից սկսում են անհնազանդության ակցիաներ՝ փակելով փողոցները։ Մայիսի 2-ից սկսած` ամեն օր Երևանում կազմակերպվում են անհնազանդության ակցիաներ, երթեր ու հանրահավաքներ։

Провокаторами, перекрывшими дорогу в Гюмри, были сотрудники ширакского отделения ГД – «Жоховурд»
Секретарь парламентской фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян также сделал на своей странице в «Facebook» пост об инциденте на дороге в Гюмри, организованном против участников движения «Сопротивление», куда они направлялись для проведения митинга. Об этом пишет газета «Жоховурд».
«По его словам, беспорядки на трассе Ереван-Ширак устроили несколько провокаторов. Мамиджанян отметил, что это были сотрудники ширакского офиса ГД. «Прикрываться родственниками пленных и разделять нацию – таков твой почерк», – написал Мамиджанян.
Напомним, волна протестов поднялась в Армении после заявления премьер-министра РА Никола Пашиняна об Арцахе. 22 апреля вице-спикер НС, член фракции «Армения» Ишхан Сагателян объявил о начале уличной борьбы за отстранение от власти премьер-министра Никола Пашиняна и его команды», – пишет газета.