«Եվրատեսիլ 2022»-ի Հայաստանի պատվիրակ Ռոզա Լինն անցավ եզրափակիչ փուլ (տեսանյութ)
Երգչուհի Ռոզա Լինը, որը Հայաստանն է ներկայացնում «Եվրատեսիլ 2022» երգի հեղինակավոր մրցույթում, հեռուստադիտողների և ժյուրիի քվեարկության արդյունքում հաղթահարեց առաջին կիսաեզրափակիչը՝ անցնելով մրցույթի եզրափակիչ փուլ, որը տեղի կունենա մայիսի 14-ին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Եվրատեսիլ 2022»-ի առաջին կիսաեզրափակիչը տեղի ունեցավ մայիսի 10-ին, Իտալիայի Թուրին քաղաքի «ՊալաՕլիմպիկո» մարզահամերգային համալիրում: Այն հեռարձակվեց Հանրային հեռուստաընկերության ուղիղ եթերում: Մինչ կհայտարարվեին եզրափակիչ անցած երկրները, բեմ բարձրացավ «Մանկական Եվրատեսիլ 2021»-ի հաղթող Մալենան՝ հիշեցնելով, որ 2022-ին «Մանկական Եվրատեսիլը» կանցկացվի Հայաստանում: Մալենան շեշտեց, որ Հայաստան գալով՝ հյուրերը կարող են ծանոթանալ հայկական յուրահատուկ և համեղ խոհանոցին, բարի և հյուրընկալ մարդկանց և հինավուրց տեսարժան վայրերին:
Եզրափակիչ փուլ անցան նաև Շվեյցարիան, Իսլանդիան, Լիտվան, Պորտուգալիան, Նորվեգիան, Հունաստանը, Ուկրաինան, Մոլդովան և Նիդերլանդները:
Ռոզա Լինը հանդես եկավ «Snap» երգով, որի հեղինակը հենց ինքն է:
Հայաստանի պատվիրակի ելույթի բեմադրության հեղինակներն են ավստրիացի Մարվին Դիետմանը և անգլիացի Դեն Շիպտոնը: Այս ռեժիսորները աշխարհահռչակ շոուների, համերգների բեմադրման մեծ փորձ ունեն և խոստանում են, որ Հանրային հեռուստաընկերության հետ համագործակցությունը ևս հիշարժան կլինի:
Ավելի վաղ «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Ռոզա Լինը նշել էր, որ «Snap»-ը գրել է իր համար ծանր հոգեվիճակում, և ստեղծագործական գործընթացն, ասես, թերապիա է եղել: «Հաղթահարել եմ այդ փուլը՝ այս երգով: Երգի գլխավոր ուղերձն այն է, որ դժվարություններն ու բարդություններն ավելի հեշտ է հաղթահարել՝ քեզ մի փոքր ավելի գնահատելով, սիրելով ու արժևորելով»,-նշել էր նա:

Представительница Армении на «Евровидении-2022» Роза Линн прошла в финальный тур (видео)
Певица Роза Линн, представляющая Армению на престижном песенном конкурсе «Евровидение-2022», по итогам голосования жюри преодолела первый полуфинал, пройдя в финал конкурса, который состоится 14 мая.
Как передает «Арменпресс», первый полуфинал «Евровидения-2022» состоялся 10 мая в итальянском Турине, в Спортивно-концертном комплексе «Пала Олимпико». Он транслировался в прямом эфире по Общественному телевидению Армении. До объявления финалистов на сцену вышла победительница «Детского Евровидения-2021» Малена. Она напомнила, что в 2022 году «Детское Евровидение» пройдет в Армении. Малена подчеркнула, что приезжая в Армению, гости смогут познакомиться с добрыми, гостеприимными людьми и с древнейшими достопримечательностями, также с уникальной, вкусной армянской кухней.
Также в финал прошли Швейцария, Исландия, Литва, Португалия, Норвегия, Греция, Украина, Молдова и Нидерланды.
Роза Линн выступила с песней «Snap», автором которой является она сама.
Номер Розы Линн поставлен австрийским режиссером Марвином Дитманом и английским режиссером Дэном Шиптоном. Эти режиссеры имеют большой опыт постановок известных шоу, концертов и они обещают, что сотрудничество с Общественной телекомпанией также будет запоминающимся.
Ранее в беседе с корреспондентом «Арменпресс» Роза Линн отметила, что песню «Snap» она написала, будучи в тяжелом душевном состоянии, и творческий процесс был для нее терапией. «Я с этой песней преодолела этот этап. Основной посыл песни заключается в том, что проблемы и трудности легче преодолевать, ценя и любя себя чуть больше», – сказала она.