Հունիսի 1-ը Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրն է
Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը սահմանվել է 1925թ.` Ժնևում երեխաների պաշտպանության համար հրավիրված համաշխարհային կոնֆերանսի ընթացքում:
1949թ. Կանանց ժողովրդավարական միջազգային դաշինքը երեխաների պաշտպանության օր անցկացնելու որոշում է ընդունել: Իսկ արդեն 1950թ. առաջին անգամ հունիսի 1-ը նշվել է որպես Երեխաների պաշտպանության միջազգային օր:
Հայտնի չէ, թե ինչու է տոնի համար ընտրվել հենց հունիսի 1-ը: ՄԱԿ-ը սատարել է այդ նախաձեռնությանը և երեխաների իրավունքների, կյանքի ու առողջության պաշտպանությունը հայտարարել է իր գործունեության հիմնական առաջնահերթություններից մեկը:

1 июня – Международный день защиты детей
В 1925 году в Женеве, на Всемирной конференции, посвященной вопросам детского благополучия, было принято решение о проведении Международного дня защиты детей. В этот день в Сан-Франциско генеральный консул Китая устроил для китайских детей-сирот фестиваль лодок-драконов.
Официально этот праздник был учрежден в 1949 году во Франции. На Конгрессе женщин в Париже была произнесена великая и святая клятва о непрерывной и безустанной борьбе за мир, так как именно он является гарантией счастливого и беззаботного детства.