Միշելը ԼՂ խնդրի հետ կապված բոլոր հարցերի կարգավորումը հնարավոր է համարում բոլոր շահագրգիռ կողմերի ներգրավմամբ
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին օրերի լարվածության համատեքստում վերահաստատում է Եվրամիության հանձնառությունը՝ խորացնելու համագործակցությունը երկու երկրների հետ՝ հանուն անվտանգ, կայուն, խաղաղ ու բարեկեցիկ Հարավային Կովկասի՝ ի շահ տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ասվում է Շառլ Միշելի խոսնակ Բարենդ Լեյցի հայտարարության մեջ:
«Նա ողջունել է մայիսի 24-ին երկու երկրների սահմանային հանձնաժողովների առաջին պատմական հանդիպումը և դելիմիտացիայի իրականացման համատեքստում ընդգծել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի երկայնքով կայունության ու անվտանգության ապահովման բացառիկ կարևորությունը»,-նշել է Միշելի խոսնակը:
ԵԽ նախագահը շեշտել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կայուն կարգավորման համար կարևոր է լուծել բոլոր չկարգավորված խնդիրները, այդ թվում և ապագա խաղաղության համաձայնագրի շուրջ քննարկումների առաջխաղացումը և հակամարտության արմատական պատճառների վերացումը:
«Նախագահ Միշելի կարծիքով՝ բոլոր առանցքային հարցերը, որոնք հանգեցրին Լեռնային Ղարաբաղի առաջին պատերազմին, ինչպես նաև 2020 թվականին վերսկսված ռազմական գործողություններին, պետք է կարգավորվեն բոլոր շահագրգիռ կողմերի կողմից՝ ստեղծելով պայմաններ հանուն տևական ու արդար խաղաղության:
Ինչպես հակամարտության ցանկացած ժառանգության պարագայում, տերմինաբանությունն այս համատեքստում հատկապես զգայուն է: Մայիսի 22-ին առաջնորդների միջև կայացած հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ նախագահ Միշելի հայտարարությունը չպետք է մեկնաբանվի որպես քննարկումների նախապես կանխորոշված արդյունքի հաստատում: Ի վերջո ամենակարևորն այն է, որ բոլոր հարցերին անդրադարձ է արվում համապարփակ կերպով՝ ներառելով բնակչության բոլոր խմբերի իրավունքներն ու անվտանգությունը»,-նշել է Միշելի խոսնակը:
Նա տեղեկացրել է, որ մայիսի 22-ին Բրյուսելում կայացած հանդիպմանը հատուկ անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանի ապաշրջափակման հարցին: «Այս համատեքստում երկու կողմերը հաստատել են, որ չկան էքստրատարածքային հավակնություններ՝ կապված ապագա տրանսպորտային ենթակառուցվածքների հետ: Հակառակի մասին շահարկումները ցավալի են:
Ի վերջո, նախագահ Միշելը ընդգծել է ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու անհրաժեշտությունն ու այս առումով հանրային հռետորաբանության կարևոր դերը: Նա ողջունել է Երևանի ու Բաքվի ղեկավարներին և հայտնել բանակցությունների շարունակման նպատակով բարենպաստ մթնոլորտի ապահովման գործում բարեխղճորեն ներգրավվելու մտադրության մասին՝ հայտնելով ԵՄ պատրաստակամությունը՝ ուժեղացնելու իր աջակցությունը վստահության ամրապնդմանն ուղղված միջոցների ձեռնարկման գործում»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Միշելի խոսնակը տեղեկացրել է, որ առաջիկա օրերին ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը կայցելի տարածաշրջան՝ հետևելու վերոնշյալ հարցերում քննարկումների շուրջ զարգացումներին:

Все ключевые вопросы в связи с Карабахской проблемой должны быть урегулированы всеми заинтересованными сторонами – Мишель
Председатель Европейского совета Шарль Мишель в контексте недавней напряженности в отношениях между Арменией и Азербайджаном подтверждает приверженность Европейского союза углублению сотрудничества с двумя странами для обеспечения безопасного, стабильного, мирного и процветающего Южного Кавказа во благо всех народов региона. Как сообщает «Арменпресс», об этом говорится в заявлении пресс-секретаря Шарля Мишеля Баренда Лейтца.
«Глава Евросовета приветствовал состоявшуюся 24 мая первую историческую встречу пограничных комиссий двух стран. В контексте делимитации он подчеркнул исключительную важность обеспечения стабильности и безопасности вдоль государственной границы между Арменией и Азербайджаном», – заявил пресс-секретарь Шарля Мишеля.
Председатель Евросовета подчеркнул, что для стабильного урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном важно решить все неурегулированные проблемы, в том числе продвижение обсуждений вокруг будущего мирного соглашения и устранение коренных причин конфликта.
«По мнению председателя Мишеля, все ключевые вопросы, которые привели к первой войне в Нагорном Карабахе, а также к возобновлению военных действий в 2020 году, должны быть урегулированы всеми заинтересованными сторонами, создавая условия для прочного и справедливого мира.
Как и в случае с любым наследием конфликта, терминология в этом контексте особенно чувствительна. Заявление Мишеля об итогах встречи лидеров 22 мая не следует рассматривать как подтверждение предопределенного исхода обсуждений. В конце концов, самое главное, что все вопросы затрагиваются всеобъемлющим образом, включая права и безопасность всех групп населения», – сказал пресс-секретарь Мишеля.
Он сообщил, что на встрече в Брюсселе 22 мая особо был затронут вопрос разблокирования коммуникаций региона.
«В этом контексте обе стороны подтвердили отсутствие экстерриториальных амбиций в отношении будущей транспортной инфраструктуры. Спекуляции об обратном болезненны.
Наконец, президент Мишель подчеркнул необходимость подготовки народов к миру и важную роль публичной риторики в этом отношении. Он приветствовал лидеров Еревана и Баку и выразил намерение заниматься обеспечением благоприятной атмосферы для продолжения переговоров, также выразил готовность ЕС усилить свое содействие мерам укрепления доверия», – говорится в заявлении пресс-секретаря Шарля Мишеля Баренда Лейтца.
Пресс-секретарь Мишеля также сообщил, что спецпредставитель ЕС Тойво Клаар в ближайшие дни посетит регион, чтобы проследить за развитием событий вокруг вышеуказанных вопросов.