Զոհերի աննախադեպ ցածր թիվ ունենք․ Նիկոլ Փաշինյանը՝ 2018-ին (տեսանյութ)
2018թ․ նոյեմբերի 30-ին քարոզարշավի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարում է՝ «Հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածությունն ընկել է աննախադեպ ցածր մակարդակի, և այս տարի հակառակորդի կրակոցներից զոհվածների աննախադեպ ցածր թիվ ունենք»։ Ինչպես հետո հայտնեց Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, դրա պատճառն այն էր, որովհետև Նիկոլ Փաշինյանը խնդրել էր չկրակել, մինչև երկրի ներսում ընդդիմության հարցերը լուծի։ Ադրբեջանը չկրակեց, բայց շարունակ ամրացրեց իր սահմանային դիրքերը։
Շեշտենք՝ Փաշինյանի այս ելույթը նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ է հնչել, ինչը նշանակում է, որ նա խոստանում էր սահմանին լարվածության թուլացման պահպանում։ Այնինչ ունեցանք պատերազմ ու կպիտուլյացիա։ Հիմա հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածություն է, մեր երկիր են խորացել 40 և ավելի կիլոմետր, ունենք հանձնած Արցախ։

Пашинян в 2018-ом пообещал ослабление напряженности на границе, а вместо этого «подарил» нам капитуляцию (видео)
В ходе кампании 30 ноября 2018 Никол Пашинян заявил: «Напряженность на армяно-азербайджанской границе упала до беспрецедентно низкого уровня. В этом году у нас беспрецедентно низкое количество погибших от вражеских обстрелов».
Как позже заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев, причиной стало то, что Никол Пашинян попросил не стрелять, пока не решит проблемы оппозиции внутри страны. Азербайджан не стрелял, но продолжал укреплять свои приграничные позиции.
Подчеркнем, что это выступление Пашиняна прозвучало в ходе предвыборной кампании, а значит, он обещал сохранить ослабление напряженности на границе. Между тем у нас была война и капитуляция.
Сейчас на армяно-азербайджанской границе напряженность, на нашу территорию вторглись, продвинувшись более чем на 40 километров, сдан Арцах.