Կութեցիները փոխհատուցում չեն ստացել մեկ տարի առաջ ադրբեջանցիների վերահսկողության տակ անցած 80 կովերի համար
Սյունիքի մարզի սահմանամերձ Կութ գյուղից բնակիչները, որոնց 80 կովերը 2021 թվականի հունիսի 5-ին անցել էին ադրբեջանցիների վերահսկողության տակ, Կառավարության կողմից որևէ փոխհատուցում չեն ստացել: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում Կութ գյուղի վարչական ղեկավար Գրիգորի Ավագյան:
«Կովերին չեն վերադարձրել, գյուղացիներն էլ փոխհատուցում չեն ստացել: Կովերը պատկանում էին հինգ ընտանիքների և ընտանիք կա, որն իր բոլոր կովերին կորցրեց»,- նշեց Ավագյանը:
Վարչական ղեկավարի խոսքով՝ մայիսի 12-ից հետո՝ երբ ադրբեջանական կողմն առաջխաղացում ունեցավ Գեղարքունիքի մարզի մի քանի գյուղերի ուղղությամբ, իրենց գյուղի հիմնական խնդիրն է դարձրել մեծ տարածությամբ արոտավայրերի կորուստը, քանի որ անասնապահությունը գյուղացիների ապրուստի հիմնական միջոցն է:
«Գյուղի անասնապահությունը մեծ խնդրի առջև է կանգնած, այս տարի դեռ ոչինչ. անձրևները շատ էին, սակայն շուտով, երբ խոտերը չորանան, մեծ խնդիր կունենանք: Մեզ մոտ մնացած շատ արորատավայրեր էլ մոտ են գտնվում իրենց ու նշանառության տակ են: Այս տարի այդ պատճառով հովիվ չենք ունեցել, գյուղացիներն են իրենց անասուններին տանում ածացնելու, բայց երբ ադրբեջանցիները տեսանելի են դառնում, այլևս չեն առաջանում»,-ասաց Գրիգոր Ավագյանը:

Жители приграничного села Кут не получили компенсации от правительства за угнанных азербайджанцами коров
Жители приграничного села Кут Гегаркуникского марза, 80 коров которых 5 июня 2021 года перешли на подконтрольную Азербайджаном территорию, не получили никакой компенсации от правительства Армении. Об этом заявил в беседе с корреспондентом «News.am» глава села Кут Григорий Авагян.
«Коров не вернули, а сельчане не получили никакой компенсации. Коровы принадлежали 5 семьям, одна из них потеряла всех своих коров», – заявил Авагян.
По его словам, после 12 мая, когда азербайджанская сторона продвинулась вперед в направлении нескольких сел Гегаркуникского марза, главной проблемой их деревни стала потеря больших пастбищ, а животноводство является основным средством проживания местных жителей.
«Мы столкнулись с большой проблемой, в этом году еще ничего. Дождей было много, но скоро, когда трава высохнет, у нас будут большие проблемы. Многие из наших оставшихся пастбищ находятся рядом с азербайджанскими позициями и под прицелом», – заключил Авагян.