Գիտնականները բևեռային արջեր են հայտնաբերել նրանց համար «անհնարին» վայրում
Հետազոտողները Գրենլանդիայում սպիտակ արջերի թաքնված պոպուլյացիա են հայտնաբերել, որտեղ նրանք չպետք է ապրեն, գրում է Science-ը:
Հետազոտողների խոսքով՝ նոր հարավարևելյան պոպուլյացիան մոտ 300 առանձնյակ ունի, թեև ճշգրիտ թիվը դժվար է որոշել: Այդ նպատակով նրանք վերլուծել են արջերի GPS օձիքի 36 տարվա տվյալները և պարզել են, որ արջերը հարավ-արևելյան Գրենլանդիայիցհյուսիսային լայնության 64 աստիճանից հյուսիս չեն գաղթել, իսկ հյուսիս-արևելքից արջերը չեն անցել նույն գիծը հակառակ ուղղությամբ, ինչը նշանակում է, որ այդ երկու խմբերը մեկուսացած են:
Հետազոտողները հայտարարել են, որ նոր հայտնաբերված խումբը գենետիկորեն ամենատարբերն է Արկտիկայի բոլոր 20 պոպուլյացիաներից, և գենետիկ համեմատությունները վկայում են այն մասին, որ նրանք մոտ 200 տարի մեկուսացված են եղել հյուսիսարևելյան Գրենլանդիայի արջերից: Բևեռային արջերը խոցելի տեսակ են համարվում, և վայրի բնության մեջ մնացել է 36000 այդպիսի առանձնյակ:
Ֆյորդները, որտեղ բնակվում են հարավարևելյան բևեռային արջերը, գտնվում են Բևեռային շրջանի հարավային եզրին և ուստի տարին ավելի քան 250 օր ազատ են ծովի սառույցից: Հետազոտողների խոսքով՝ այդպիսի սառցե պայմանները համապատասխանում են այն պայմաններին, որոնք կանխատեսվել էին 21-րդ դարի վերջին Արկտիկայի մնացած մասի համար, ինչը պետք է ֆյորդներն անհարմար դարձներ բևեռային արջերի համար: Սառույցը, այդ թվում, կարևոր է արջերի որսի համար։
Հետազոտողները կարծում են, որ արջերն օգտագործում են սառույցի փոքր կտորները, որոնք պոկվում են ֆյորդների սառցադաշտերից և ընկնում են ծովը։ Արջերը, հավանաբար, այդ կտորներն օգտագործում են քաղցրահամ ջրի սառույցի այնպես, ինչպես օգտագործում են ծովի սառույցը որսի համար, ինչը թույլ է տալիս նրանց կերակրել իրենց երկար ժամանակ, երբ ծովի սառույց տարածաշրջանում չկա: Բացի այդ, գենետիկական վերլուծության արդյունքում արջերի մեջ հյուսիսարևելյան տարածաշրջանից եկած երկու առանձնյակ է հայտնաբերվել, ինչը նշանակում է, որ բևեռային արջերը, ամենայն հավանականությամբ, կկարողանան հարմարվել փոփոխվող կլիմայական պայմաններին:

Исследователи обнаружили популяцию белых медведей в «невозможном» для них месте
Исследователи обнаружили в Гренландии скрытую популяцию полярных медведей там, где они не должны жить, пишет «Science».
По словам исследователей, новая юго-восточная популяция насчитывает около 300 особей, хотя определить точное количество сложно. Для этого они проанализировали данные GPS-ошейников медведей за 36 лет и обнаружили, что медведи с юго-востока Гренландии не мигрировали севернее 64 градуса северной широты, а медведи с северо-востока не проходили ту же линию в обратном направлении, что означает, что эти две группы изолированы. Исследователи заявили, что новооткрытая группа является наиболее генетически разнообразной из всех 20 популяций в Арктике, и генетические сравнения показывают, что они были изолированы от северо-восточной гренландской популяции около 200 лет. Белые медведи считаются уязвимым видом, и в дикой природе их осталось около 36 тыс. особей.
Фьорды, в которых обитают юго-восточные белые медведи, лежат на южной окраине Полярного круга, и поэтому этот регион свободен от морского льда более 250 дней в году. По словам исследователей, такие ледовые условия соответствуют тем, которые прогнозировались для остальной части Арктики к концу XXI-го века, что, якобы, должно сделать фьорды непригодными для жизни белых медведей. В том числе, лед важен для охоты медведей.
Исследователи считают, что медведи пользуются маленькими кусочками льда, которые откалываются от ледников фьордов и попадают в море. Медведи, вероятно, используют эти участки пресноводного льда так же, как они используют морской лед для охоты, что позволяет им прокормить себя в течение длительных периодов, когда морской лед отсутствует в регионе. Кроме того, генетический анализ выявил среди этой популяции двух особей, пришедших из северо-восточного региона, что означает, что белые медведи, вероятно, смогут адаптироваться к меняющемуся климату.