ՀՀ իշխանությունների նման հիստերիկ որոշումները չեն ազդի իմ հայանպաստ դիրքորոշման և գործունեության վրա․ Զատուլին (լուսանկար)
ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր, Պետդումայի՝ ԱՊՀ գործերի, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը Yerevan.Today-ի հետ զրույցում մեկնաբանել է իր՝ ՀՀ մուտքն արգելելու մասին որոշումը։
«Դա մեզ համար անսպասելի էր, նամակը ստացել ենք ՀՀ ԱԺ Արտաքին կապերի վարչության պետից։ Մեզ ասացին, որ իմ այցը ցանկալի չէ, իսկ իմ հայտարարությունները (շարադրում եմ ոչ բառացի, Կ․Զ․) վնաս են հասցնում Հայաստանին։
Ես դա գնահատում եմ որպես պատասխան Երևանում հոկտեմբերի 28-ին կայանալիք «Լազարևյան ակումբի» նիստին մասնակցելու հրավերին, որն ուղարկել էինք նաև ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Արարատ Միրզոյանին։ Քննարկման թեման է՝ «Հայ-ռուսական հարաբերությունների պատմական անցյալն ու ներկան։ Մենք ցանկություն հայտնեցինք քննարկել նման թեմա՝ կապված բոլորին հասկանալի այն բանավեճերի հետ, որոնք տեղի են ունենում այժմ Հայաստանում։
Իհարկե՝ գնահատում եմ այդ քայլը որպես վիրավորանք իմ անձի հանդեպ։ Եվ հարց է առաջանում՝ ո՛ր ելույթներ են իրենք համարում ցանկալի, որոնք՝ ոչ»։
Մեր զրուցակիցն ասաց, որ գործունեության գլխավոր տեղում եղել է հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացումը․ «Տարիներ շարունակ ես հանդես եմ եկել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունների զարգացման օգտին, հեղինակել եմ ՌԴ Պետդումայի 1995թ․ որոշումը, որից հետ Պետդումայի կողմից ճանաչվեց Հայոց ցեղասպանությունը․․․»։
Կոնստանտին Զատուլինը տարօրինակ է համարում, որ իրեն անցանկալի անձ հայտարարելու նամակը ոչ թե դիվանագիտական խողովակով է ստացել, այլ ԱԺ վարչությունից։ «Այցի ոչ ցանակալի լինելու մասին խոսում է ՀՀ ԱԺ Արտաքին կապերի վարչության պետը՝ փաստացի վերցնելով իր վրա Սահմանապահ ծառայության գործառույթները»։
«Ես կարող եմ միայն ցավով արձանագարել, որ այսօր ՀՀ-ում մի իշխանություն է, որը հաշվի չի նստում ո՛չ արդարության, ո՛չ հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացման շահերի հետ»,-ասաց նա։
Ինչ վերաբերվում է «Լազարևյան ակումբի» նիստի կայացմանը, Զատուլինը նշենց, որ իրենք հանկարծակիի են եկել, և այդ մասով պետք է որոշում կայացվի․ «Մենք կարգավորել էինք կազմակերպչական բնույթի բոլորը հարցերը, երեկ անգամ դիմել էինք ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանին՝ Ջերմուկ մեր այցին աջակցելու նպատակով։ Մենք ցանկանում էինք տեղում ծանոթանալ Ադրբեջանի ԶՈւ հարձակման հետևանքներին։ ՀՀ իշխանություններին այդ ամենի մասին քաջ հայտնի էր։ Սակայն այդ ամենը նրանց համար կարևոր չէ, որոշիչ են որոշակի ներքաղաքական հանգամանքերը»,-նշեց ՌԴ Պետդումայի պատգամավորը։
«Իմ ելույթները հենց այս իրավիճակի մասին էին․ այսօր ՀՀ իշխանությունները ՌԴ դաշնակից պետությունից ցանկանում են վերածվել Արևմուտքի դաշնակից պետության։
Ես հրապարակայնորեն խոսել եմ այն մասին, որ ՀՀ-ում վերջին ամիսներն հնարավոր են համարում շահարկել այն թեմաները, թե ՌԴ-ն դավաճանել է Հայաստանին, ՀԱՊԿ-ը չի կատարում իր պարտականությունները և այդ ֆոնին զարգացնում են իրենց հարաբերությունները Արևմուտքի հետ, որը ներկայումս ներգրավված է ՌԴ-ի հետ հակամարտության մեջ։
Եվ այժմ մենք գիտենք, որ ՌԴ-ում նախատեսվում է Պուտին-Ալիև-Փաշինյան եռակողմ հանդիպում, և այդ ֆոնին նման քայլ է արվում․․․»,-ընդգծեց Զատուլինը։
Կոնստանտին Զատուլինը նշեց նաև․ «ՀՀ իշխանությունների նման հիստերիկ որոշումները չեն ազդի իմ հայանպաստ դիրքորոշման և գործունեության վրա։ Առաջին հերքին այսօր ես այժմ անհանգստացած եմ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ճակատագրով, որոնք, ըստ իս, դավաճանված են ՀՀ իշխանությունների կողմից։ Մինչ այդ ես այս բառը չէի կիրառում, իսկ այժմ կարծում եմ, որ ունեմ դա ասելու բարոյական իրավունք»,-նշեց Զատուլինը։

Подобные истерические решения властей РА не повлияют мою проармянскую деятельность – Затулин
Депутат Госдумы РФ, первый заместитель председателя Комитета Госдумы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константин Затулин в беседе с «Yerevan.Today» прокомментировал запрет на въезд в Армению.
Подобная информация ранее появилась в армянских СМИ.
«Это было неожиданно для нас, мы получили письмо от начальника Управления внешних связей НС РА. Нам сказали, что мой визит нежелателен, а мои заявления (излагаю не буквально) наносят ущерб Армении», – отметил депутат Госдумы.
«Я оцениваю это решение как ответ на приглашение принять участие в предстоящем 28 октября в Ереване заседании «Лазаревского клуба», которое вы направили также главе МИД РА Арарату Мирзояну. Тема обсуждения: «Историческое прошлое и настоящее армяно-российских отношений».
Мы выразили желание обсудить подобную тему в связи с понятными всем дискуссиями, которые сейчас проходят в Армении.
Конечно, я расцениваю этот шаг как оскорбительный по отношению к себе. И возникает вопрос, какие речи, каких российских парламентариев автор письма считает желанными?
На протяжении многих лет я выступал за развитие отношений между Арменией и Россией, являюсь автором Постановления Госдумы РФ от 1995 года, в соответствии с которой после Госдума признала Геноцид армян…» – отметил Затулин.
По словам депутата Госдумы, странно и то, что о нежелательности визита говорит начальник Управления внешних связей НС РА, фактически взяв на себя функции пограничной службы.
«Я могу лишь с сожалением констатировать, что сегодня в Армении есть власть, которая не считается ни с интересами справедливости, ни с коренными интересами развития армяно-российских отношений», – отметил российский депутат.
Что касается проведения заседания «Лазаревского клуба», Затулин отметил, что решение было для них неожиданным, и по этой части должно быть принято решение.
«Мы урегулировали все вопросы организационного характера, вчера даже обратились к вице-премьеру РА Мгеру Григоряну с целью содействия нашему визиту в Джермук. Мы хотели на месте ознакомиться с последствиями вторжения ВС Азербайджана. Властям РА обо всем этом было хорошо известно.
Однако для них все это не важно, решающими являются определенные внутриполитические обстоятельства», – отметил депутат Госдумы РФ.
«Мои выступления были именно об этой ситуации: сегодня власти Армении пытаются пересесть из союзника РФ в союзники Запада, это все отчетливее проявляется, данный жест также говорит об этом.
Я публично говорил о том, что в Армении в последние месяцы считают возможным спекулировать на теме, что РФ предала Армению, ОДКБ не выполняет свои обязанности и на этом фоне развивает свои отношения с Западом, который в настоящее время вовлечен в конфронтацию с Россией.
Так, в России в ближайшее время запланирована трехсторонняя встреча Путин-Алиев-Пашинян, и на этом фоне делается такой шаг…» – подчеркнул Затулин.
Константин Затулин также отметил, что подобные истерические решения властей РА не повлияют на его проармянскую позицию и деятельность.
«Сегодня я, в первую очередь, обеспокоен судьбой населения Нагорного Карабаха, которое, на мой взгляд, предано властями РА. До этого я не употреблял это слово, а сейчас думаю, что имею моральное право сказать это», – заключил Затулин.