Բրյուսելը չի երկարաձգի ԵՄ դիտորդական առաքելության մանդատի ժամկետը Հայաստանում. Բորել
Բրյուսելը չի երկարաձգի Եվրամիության դիտորդական առաքելության մանդատի ժամկետը Հայաստանում։ Նման որոշում է ընդունվել Բրյուսելում ԵՄ անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման ընթացքում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը հանդիպման արդյունքներով կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Բորելի գնահատմամբ՝ հոկտեմբերին Հայաստան ուղարկված առաքելության գործունեությունը եղել է արդյունավետ։
«Ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի հետ պայմանավրովածությունների համաձայն՝ առաքելությունն իր աշխատանքը կավարտի դեկտեմբերի 19-ին»,- նշել է Բորելը։
ԵՄ դիվանգիտության ղեկավարը նաև հայտնել է, որ Հայաստան կարող է ուղարկվել խումբ հետագա հնարավոր քաղաքացիական առաքելության գործունեության ծրագրման համար։
«Այդուհանդերձ, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսության միջնորդի մեր հեղինակությունը պահպանելու համար Հայաստան կուղարկվի խումբ, որպեսզի ծրագրի հնարավոր քաղաքացիական առաքելության ուղարկումը, եթե հաջորդ տարի նման համաձայնություն ձեռք բերվի, սակայն Հայաստան ուղարկված այս առաքելության գործունեության ժամկետն ավարտվում է այս ամսվա 19-ին»,-եզրափակել է Բորելը։

Брюссель не будет продлевать срок мандата наблюдательной миссии ЕС в Армении – Жозеп Боррель
Брюссель не будет продлевать мандат миссии наблюдателей ЕС в Армении. Такое решение было принято в ходе встречи министров иностранных дел стран-членов ЕС в Брюсселе. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Борель на состоявшейся по итогам встречи пресс-конференции.
По оценке Борреля, деятельность миссии, направленной в Армению в октябре, была эффективной.
«Согласно договоренностям как с Арменией, так и с Азербайджаном, миссия завершит свою работу 19 декабря», – заявил Боррель.
Глава дипломатии ЕС также сообщил, что в Армению может быть направлена группа для планирования деятельности возможной будущей гражданской миссии.
«Тем не менее, для сохранения нашего авторитета посредника в диалоге между Арменией и Азербайджаном в Армению будет направлена группа для планирования программы возможной гражданской миссии, если в следующем году будет достигнуто такое соглашение, однако срок действия этой миссии, отправленной в Армению, заканчивается 19-го числа этого месяца», – заключил Жозеп Боррель.