Կրեմլում արձագանքել են ԼՂ-ում ՄԱԿ-ի խաղաղապահներ տեղակայելու գաղափարին
ԼՂ-ում ՄԱԿ-ի խաղաղապահների առաքելության տեղակայումը հնարավոր է միայն հակամարտության երկու կողմերի համաձայնության դեպքում։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը՝ մեկնաբանելով Նիկոլ Փաշինյանի խոսքերը՝ կապված ռուս խաղաղապահներին ՄԱԿ-ի կորպուսով փոխարինելու հետ, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
«Աշխատանքային, տարբեր մակարդակներով մշտապես շփումներ են ընթանում։ Անշուշտ, այս թեման բազմիցս եղել է օրակարգում։ Սակայն հասկանալի է, որ ցանկացած առաքելություն կարող է ուղարկվել միայն հակամարտության երկու կողմերի համաձայնությամբ»,-ասել է Պեսկովը։
Հունվարի 10-ին կայացած ասուլիսում Փաշինյանը հայտարարել է, որ ԼՂ-ում ռուս խաղաղապահների մանդատի ժամկետի լրանալուց հետո Հայաստանը կարող է տարածաշրջան միջազգային խաղաղապահ զորակազմ ուղարկելու հարցով դիմել ՄԱԿ-ի ԱԽ-ին։

В Кремле отреагировали на идею разместить миротворцев ООН в Карабахе
Размещение миссии миротворцев Совбеза ООН в Карабахе возможно только при согласии на это обеих сторон конфликта, сообщил журналистам в среду пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, комментируя слова Никола Пашиняна, допустившего замену российских миротворцев на корпус ООН, передает РИА «Новости».
«На рабочем, на различных уровнях постоянно идут контакты. Безусловно эта тема неоднократно была на повестке дня. Но понятно, что любые миссии могут направляться только с согласия обеих сторон конфликта», – сказал Песков.
Пашинян на пресс-конференции 10 января заявил, что после истечения срока мандата российских миротворцев в Нагорном Карабахе может последовать запрос в Совет Безопасности ООН об отправке в регион международного миротворческого контингента.