Հուսով եմ 2023 թվականը բեկումնային տարի կլինի Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործում․ Ալիև
Հուսով եմ 2023 թվականը բեկումնային տարի կլինի Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործում:
Հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Բաքվում ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպմանը․
«Հարկ է նշել Ռուսաստանի հատուկ դերը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև միջպետական հարաբերությունների կարգավորմանը նպաստելու գործում: Անցյալ տարի այս ուղղությամբ կարևոր ջանքեր են գործադրվել, ընդունվել են ապագա խաղաղության համաձայնագրի հայեցակարգային բնույթը, այն է՝ երկու երկրների տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության փոխադարձ ճանաչումը սահմանող փաստաթղթեր։
Դա հաստատեցին անցյալ տարվա հոկտեմբերին Պրահայում և Սոչիում ընդունված փաստաթղթերը։ Այս փաստաթղթերն այն հիմքն են, որով կարելի է հասնել խաղաղության համաձայնագրի։ Ամեն դեպքում, մենք վճռական ենք դրական և կառուցողական աշխատանք տանել հայկական կողմի և մեր բարեկամ ու հարևան Ռուսաստանի հետ՝ արագորեն շրջելու այս թշնամության էջը և խաղաղությունը Հարավային Կովկասին վերադարձնելու համար»,-նշել է նա։

Надеюсь, что 2023 год будет годом прорыва в нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией – Алиев
Президент Азербайджана Ильхам Алиев надеется, что 2023 год станет прорывным в нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией.
«Надеюсь, что 2023 год будет годом прорыва в нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией. Во всяком случае, мы на это рассчитываем», – сказал он 27 февраля на встрече с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым, сообщает ТАСС.
Алиев поблагодарил российское правительство и лично главу МИД РФ за активное участие в этом процессе.
«Думаю, что Россия как наш друг, союзник и сосед имеет особую роль в деле содействия в урегулировании межгосударственных отношений между Азербайджаном и Арменией», – подчеркнул он․