Ադրբեջանը և Իրանը ստուգել են բանակային ստորաբաժանումների մարտական պատրաստությունը
Ադրբեջանական բանակի մի քանի զորամասերում ստուգվել է ստորաբաժանումների մարտական ​​պատրաստության վիճակը։ Ինչպես հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները՝ վկայակոչելով ՊՆ մամուլի ծառայությանը, զորամասերում անցկացվել են շարային ​​ստուգատեսներ, ստուգվել են նյութաուսումնական հենակետերը, անձնակազմի սպառազինությունն ու մարտական ​​համալրումը, ինչպես նաեւ զինծառայողների անհատական ​​պատրաստվածությունը։
Նույն լրատվամիջոցները հայտնում են, որ վերջերս Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը Ադրբեջանին սահմանակից շրջաններում իր ցամաքային զորքերը անսպասելի մարտական ​​պատրաստության է բերել։ Այս մասին հայտնում են թուրքական աղբյուրները։
«Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի հետ կապված ԶԼՄ-ների տեղեկությունների համաձայն, զորքերի մարտական ​​պատրաստությանը զուգահեռ, ԻՀՊԿ-ի քարոզչական ռեսուրսները տեսանյութեր են տարածում այն ​​մասին, որ Իրանը «խստորեն դեմ կլինի տարածաշրջանում միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները փոխելուն ուղղված ցանկացած գործողության»։ Թուրքական ինտերնետային ռեսուրսները հայտնում են, որ դիվանագիտական ​​աղբյուրների համաձայն՝ այդ հաղորդագրություններն ուղղված են Ադրբեջանին»,-գրում են լրատվամիջոցները։

Азербайджан и Иран проверили боевую готовность армейских подразделений
В нескольких воинских частях азербайджанской армии проверено состояние боевой готовности подразделений. Как сообщают азербайджанские СМИ со ссылкой на пресс-службу министерства обороны, в воинских частях проведены строевые смотры, проверены материально-учебные базы, вооружение и боевое оснащение личного состава, а также индивидуальная подготовка военнослужащих.
Те же СМИ сообщают, что на днях Корпус стражей исламской революции привел свои сухопутные войска в приграничных с Азербайджаном районах в состояние внезапной боевой готовности. Об этом сообщают турецкие источники.
«Согласно сообщениям СМИ, связанным с Корпусом стражей исламской революции, одновременно с боевой подготовкой войск пропагандистские ресурсы КСИР распространяют видеоролики с сообщениями о том, что Иран «будет решительно выступать против любых действий, направленных на изменение международно признанных границ в регионе». Турецкие интернет-ресурсы сообщают, что, по оценкам дипломатических источников, данные месседжи направлены на Азербайджан», – пишут СМИ.