Պակիստանում 11 մարդ է մահացել անվճար ալյուր բաժանելիս սկսված հրմշտոցի հետևանքով
Պակիստանի Փենջաբի հյուսիսարևելյան նահանգում այս շաբաթ առնվազն 11 մարդ է զոհվել, 60-ը՝ վիրավորվել անվճար ցորենի ալյուր բաժանելիս տեղի ունեցած հրմշտոցների հետևանքով։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է ТАСС գործակալությունից:
Ինչպես այսօր հաղորդում Է Հնդկաստանի NDTV հեռուստաալիքը, պատահարի պատճառ են դարձել նահանգի տարբեր շրջաններում ալյուրի բաշխումը կազմակերպելու աշխատանքներում վարչակազմի սխալ հաշվարկները։
Զոհերի և վիրավորների թվում շատերը կանայք են։ Ալյուրի բաշխման պետական կենտրոններում կարգուկանոնը վերականգնելու համար ոստիկանները ռետինե մահակներ են գործադրել մարդկանց ցրելու համար։
Ալյուրով բեռնատարների վրա հաճախացած հարձակումների պատճառով դրանք սկսել են հսկել զինծառայողները։
Ըստ Փենջաբի իշխանությունների հայտարարության՝ անվճար ալյուր պետք է ստանա նահանգի 100 միլիոն բնակիչ։ Այդ նպատակի համար հատկացվել է 53 միլիարդ ռուփի (187 միլիոն դոլար): Պակիստանի զանգվածային լրատվամիջոցները նշում են, որ երկրում ալյուրի պաշարներն արդեն հիմնականում սպառվել են, ինչը կարող է առաջիկա օրերին Պակիստանում հանգեցնել պարենային ճգնաժամի սրման:

В Пакистане 11 человек погибли в давке при раздаче бесплатной муки
По меньшей мере 11 человек погибли, 60 пострадали на этой неделе в инцидентах с давкой при раздаче бесплатной пшеничной муки в пакистанской северо-восточной провинции Пенджаб, передает ТАСС.
Как сообщает в четверг индийский телеканал NDTV, причиной произошедшего стали просчеты администрации в организации раздачи муки в различных округах провинции. Среди погибших и пострадавших много женщин.
Для восстановления порядка в государственных центрах раздачи муки власти использовали контингенты полицейских, применявших для разгона людей резиновые дубинки. Из-за участившихся нападений на грузовики с мукой их стали охранять военнослужащие.
По заявлению властей Пенджаба, бесплатную муку должны получить 100 млн жителей провинции. На эти цели ассигнованы 53 млрд рупий ($187 млн).
Пакистанские СМИ отмечают, что запасы муки в стране уже в основном исчерпаны, что может привести к усилению продовольственного кризиса в Пакистане в ближайшие дни.