Պուտինն ու Փաշինյանը հեռախոսազրույց են ունեցել
Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվող հումանիտար ճգնաժամը: Լեռնային Ղարաբաղում ճգնաժամի հաղթահարման համատեքստում Փաշինյանը կարևորել է ՌԴ խաղաղապահ առաքելության կողմից հետևողական քայլերի իրականացումը:
Քննարկվել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի, նոյեմբերի 26-ի և 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ի՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների եռակողմ հայտարարությունների իրականացմանը, այդ թվում՝ տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը վերաբերող հարցեր:
Մտքեր են փոխանակվել նաև հայ-ռուսական հարաբերությունների և դրանցում տեղի ունեցող այլ զարգացումների շուրջ:

Состоялся телефонный разговор Путина и Пашиняна
Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом России Владимиром Путиным. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Согласно информации, в ходе телефонного разговора был обсужден гуманитарный кризис, продолжающийся в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора.
В контексте преодоления кризиса в Нагорном Карабахе Пашинян подчеркнул важность реализации последовательных шагов со стороны миротворческого контингента РФ.
Обсуждена реализация Трехсторонних заявлений между лидерами Армении, России и Азербайджана от 9 ноября 2020 года, 11 января 2021 года, 26 ноября и 31 октября 2022 года, в том числе вопросы, касающиеся разблокирования региональных транспортных коммуникаций.
Состоялся также обмен мыслями об армяно-российских отношениях и иных протекающих вокруг них процессах.