Գլխավոր դատախազը միջնորդագիր է ներկայացրել ազգային ժողով՝ պատգամավոր Մհեր Սահակյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու միջնորդությամբ
Գլխավոր դատախազը միջնորդագիր է ներկայացրել ազգային ժողով՝ պատգամավոր Մհեր Սահակյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու (նրան մեղադրանք առաջադրելու) միջնորդությամբ։
1) Իրավասու մարմինները մտադիր են Սահակյանին մեղադրանք առաջադրել խուլիգանության (297 հոդվածի
1-ին մաս) և Վլադիմիր Վարդանյանին խուլիգանական դրդումներով թեթև մարմնական վնասվածք պատճառելու համար (171 հոդվածի 2-րդ մաս):
2) Երկու դեպքում էլ գործ ունենք ոչ մեծ ծանրության հանցակազմի հետ։
3) Խափանման միջոց կալանքի թույլտվության միջնորդություն ազգային ժողովին չի ներկայացվել։
4) Հարվածը ինչ-որ առարկայով հասցնելու նախնական վարկածը փաստորեն հերքվել է։
5) Մեր մոտեցումն անփոփոխ է. Սահակյանի արարքում խուլիգանությունը (որպես օբյեկտիվ երևույթ) և խուլիգանական դրդումը (որպես սուբյեկտիվ երևույթ) ի սպառ բացակայում է, իսկ հարվածը հասցվել է անհրաժեշտ պաշտպանության նկատառումով։

Генпрокурор представила в НС ходатайство о возбуждении уголовного преследования в отношении депутата Мгера Саакяна
Генеральный прокурор представила в Национальное собрание ходатайство о возбуждении уголовного преследования (предъявлении ему обвинения) в отношении депутата Мгера Саакяна.
1) Компетентные органы намерены предъявить Саакяну обвинение в хулиганстве (ч. 1 ст. 297) и причинении легких телесных повреждений Владимиру Варданяну из хулиганских побуждений (ч. 2 ст. 171).
2) В обоих случаях мы имеем дело с составом преступления небольшой тяжести.
3) Ходатайство о согласии на арест в качестве меры пресечения Национальному собранию не представлено.
4) Первоначальная версия нанесения удара каким-то предметом, фактически, опровергнута.
5) Наш подход не изменился. В поступке Саакяна «хулиганство» (как объективное явление) и «из хулиганских побуждений» (как субъективное явление) полностью отсутствуют, а удар был нанесен из соображений необходимой обороны.