Ֆրանսիան դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում անցակետի տեղադրումը
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ դատապարտելով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում անցակետի տեղադրումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ֆրանսիական կողմը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի քայլերը «հակասում են պարտավորություններին, որոնք ձեռք են բերվել կրակի դադարեցման համաձայնագրի շրջանակում և վնասում են բանակցային գործընթացին»։
«Ֆրանսիան կոչ է անում Ադրբեջանին հետևել միջազգային պարտավորություններին, մասնավորապես, կյանքի կոչել փետրվարի 22-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի միջանկյալ որոշումները, որոնք պարտադիր են համարվում։
Ֆրանսիան կոչ է անում վերականգնել Լաչինի միջանցքով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների ու ապրանքների ազատ տեղաշարժը՝ երկու ուղղություններով, ինչպես նաև գազի և էլեկտրականության շարունակական մատակարարումը բնակչությանը»,-ասվում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

Франция осуждает создание Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре
Франция осуждает создание Азербайджаном контрольно-пропускного пункта на въезде на новую дорогу в Лачинском коридоре, что противоречит обязательствам, взятым в рамках соглашений о прекращении огня, и наносит ущерб переговорному процессу. Об этом говорится в заявлении МИД Франции касательно размещения Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре.
«Франция призывает Азербайджан соблюдать свои международные обязательства, в частности, реализовать имеющие обязательную силу временные меры, указанные Международным Судом в его постановлении от 22 февраля.
Франция требует восстановить свободное передвижение людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях, а также бесперебойное снабжения населения Арцаха газом и электроэнергией», – говорится в сообщении.