Ընտրությունը Երևանի ու «Էրիվանի», խաղաղության ու պատերազմի միջև է. Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ)
Եթե որոշ ուժերի համար Երևանի ավագանու ընտրությունները քաղաքային բովանդակություն ունեն, «Մայր Հայաստան» դաշինքի համար այս ընտրություններին մասնակցելու գլխավոր նպատակը իշխանափոխության հասնելն է, որով կկանխեն երկրում վտանգավոր գործընթացներն ու զիջումները։ Այս մասին Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում ասաց դաշինքի առաջնորդ Անդրանիկ Թևանյանը` ներկայացնելով իրենց օրակարգն այս ընտրություններում։
Նշենք, որ Երևանում օգոստոսի 23-ից մեկնարկել է ավագանու նախընտրական քարոզարշավը, որը տևելու է մինչև սեպտեմբերի 15-ը։ Ընտրություններին մասնակցելու հայտ են ներկայացրել 13 կուսակցություն ու մեկ դաշինք։
Սա ընտրություն է Երևանի և «Էրիվանի» միջև
Անդրանիկ Թևանյանը նշում է, որ գործող իշխանությունը 2021 թվականի ընտրություններին խաբել է ՀՀ քաղաքացիներին` խաղաղություն բերելու խոստումով, նրա կարծիքով այս ընտրությունները հնարավորություն են երկու տարի առաջ գործող իշխանությանը քվե տված, հավատացած ու խաբված երևանցիների համար` իրենց սխալն ուղղելու։
«Մենք մասնակցում ենք այս ընտրությանը, որպեսզի նախ անվտանգային օրակարգը պահենք, երկրորդ` հնարավորություն տանք այդ քաղաքացիներին շտկել իրենց սխալը և երրորդ` մոբիլիզացնենք ընդդիմադիր էլեկտորատը, որպեսզի իրականացնեք իշխանափոխություն մայրաքաղաքում, ինչը հնարավորություն կտա իշխանափոխություն իրականացնել հանրապետական մասշտաբով։ Իշխանափոխությունն ինքնանպատակ չէ, պետք է Հայաստանը վերջապես դուրս գա այն մղձավանջից, որի մեջ մեզ գցել է Նիկոլ Փաշինյանը»,–ընդգծեց Թևանյանը։
Քաղաքապետի թեկնածուն նշեց, որ Երևանն ավելին է, քան ուղղակի մայրաքաղաք` հաշվի առնելով Հայաստանում իր դերն ու նշանակությունը։ Երևան քաղաքն այս իշխանության հենարաններից մեկն է` վարչական և այլ ռեսուրսներով։ Իսկ Երևանում իշխանափոխությունը նշանակում է հանրային տրամադրությունների կտրուկ փոփոխություն։
Հակառակ պարագայում, Երևանում և Հայաստանում իշխանության մնալը ենթադրում է պարբերաբար և չընդհատվող զիջումներ ՀՀ–ի կողմից, և այդ զիջումները կարող են հասնել Երևան քաղաքին։ «Կարելի է ասել` այս ընտրությունը Երևանի և Էրիվանի միջև է»,–ընդգծեց նա։
Բացի պակիստանցիներից ու հնդիկներից, Երևանում չկա ՔՊ–ին իշխանություն ապահովող այլ ռեսուրս
Թևանյանը վստահեցրեց` Երևանում Փաշինյանի թիմին իշխանազրկելը հնարավոր է։ Այս իշխանությունը վերարտադրման շանս չունի մայրաքաղաքում, եթե չդիմի ընտրակեղծիքների։
«Իմ խորհուրդն այս իշխանություններին` հանկարծ չփորձեք ընտրակեղծիքներ անել, համակերպվեք, որ մայրաքաղաքում կորցնելու եք իշխանությունը և հետո անցնցում իշխանությունը հանձնելու եք հանրապետական մասշտաբով։ Իրենք, բացի ընտրակեղծիքներից, ուրիշ ռեսուրս չունեն վերարտադրվելու, չկա այդպիսի ռեսուրս, որը մայրաքաղաքում ՔՊ-ին կապահովի իշխանություն, բացի պակիստանցիներից ու հնդիկներից»,–կարծում է Թևանյանը։
Անբարոյական է այս վիճակում միայն քաղաքային խնդիրներից խոսելը
Ընդդիմադիր հատվածը` հասարակական գործիչներ, տարբեր կազմակերպություններ, մտավորականներ, աջակցում են «Մայր Հայաստան» դաշինքին, քանի որ երևանյան ընտրություններում դաշինքը դրել է իշխանափոխության և հստակ գնահատականներ տալու հայեցակարգը։
«Եթե ստանդարտ իրավիճակ լիներ, ես նույնիսկ չէի մասնակցի ավագանու ընտրություններին։ Բայց հիմա իրավիճակն այնպիսին է, որ մենք չենք կարող ուղղակի նստել տանը, հետևել, թե ինչ է կատարվում Արցախում ու չօգտագործել այս ընտրությունները առնվազն անվտանգության ու խաղաղությանը վերաբերող հարցերը լուծելու համար»,–նշեց քաղաքապետի թեկնածուն։
Քաղաքային խնդիրները, խցանումները, ճանապարհաշինությունը ևս կարևոր են, բայց Թևանյանը հիշեցնում է, որ Քարվաճառում էլ էին ճանապարհներ կառուցվել, Շուշիում ու Հադրութում էլ` տներ, բայց տրվեցին թշնամուն։
«Մայր Հայաստան» դաշինքն անբարոյական է համարել ներկա իրավիճակում ուղղակի քաղաքային խնդիրների մասին բարձրաձայնելը ու այդ պատճառով նաև հրաժարվել է մասնակցել քաղաքապետի թեկնածուների դեբատին։
«Էժանագին թամաշայի չեմ ուզում մասնակցել, որտեղ քաղաքային փոքր խնդիրներ են քննարկվելու։ Մենք ոչ թե անտեսում ենք Երևանի խնդիրները, հակառակը` կարևորում ենք և ասում` դրանք լուծելու համար պետք այս իշխանությունը հեռանա, որովհետև կան շատ հարցեր, որոնք օրենսդրական փոփոխություն են պահանջում»,–ասաց նա։
Հստակ մեսիջ. ընտրելով Նիկոլ Փաշինյանի թիմին` ընտրում եք պատերազմ
Ավագանու ընտրությունները դաշինքի համար ընտրություն է նաև պատերազմի ու խաղաղության միջև։ Եթե երևանցին ընտրի գործող իշխանության թիմին, Թևանյանի խոսքով, ընտրում է պատերազմ ու ավերածություններ։ Դաշինքը մեսիջ է հղում` ընտրելով իրենց, երևանցին հնարավորություն է ունենում ստանալու արժանապատիվ խաղաղություն ու անվտանգություն։
Այս տրամաբանությամբ, դաշինքն ընտրվելու դեպքում պատրաստ է համագործակցել այն ուժերի հետ, որոնք կհամապատասխանեն իրենց սահմանած երեք սկզբունքներին` պետք է գնահատական տան Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքականությանը, բացառեն ՔՊ–ի հետ համագործակցությունը և պատրաստ լինեն շարունակելու իշխանափոխության գործընթացը։
Երևանից սկսած իշխանափոխությունը շանս է ՌԴ–ի ու Իրանի հետ հարաբերությունների կարգավորման
Երևանյան ընտրությունները «Մայր Հայաստան» դաշինքը դիտարկում է նաև աշխարհաքաղաքական համատեքստում։ Հայաստանի գործող իշխանությունը ներկայումս քայլեր է իրականացնում, որոնք և՛ Հայաստանի շահերի դեմ են, և՛ զրկում են Հայաստանին բնական դաշնակիցներից` Իրանից ու Ռուսաստանից, որը հենց ձեռնտու է մեր թշնամիներին։
«Քայլ առաջին` Ալեն Սիմոնյանի լեզվակռիվը Ռուսաստանի հետ որևէ տեղ մեզ չի տանում, ու չկա այդ հարցի պատասխանը, թե ինչու է նման բան անում։ ՀԱՊԿ–ից ներկայացուցիչ են կանչում, տեղը ոչ մեկին չեն նշանակում, որը դեմարշ է։ Այնուհետև վարչապետի կինը` Աննա Հակոբյանը, մեկնում է Ուկրաինա, որը հարյուր տոկոսով պրոադրբեջանական տեսակետ ունի։ Այս Արևմուտք–Ռուսաստան հակամարտության մեջ մտնելը, հումանիտար օգնություն տանելը և՛ Իրանի, և՛ Ռուսաստանի, և՛ Հայաստանի դեմ է։ Հաջորդը` զորավարժությունները ԱՄՆ–ի հետ, որին ևս դեմ են արտահատվել Իրանն ու ՌԴ–ն»,–թվարկեց քաղաքապետի թեկնածուն։
Մինչդեռ Հայաստանը հիմա առավել, քան երբևէ պարտավոր է իր շահերից ելնելով այդ երկու երկրների հետ հարաբերությունները զարգացնել, որպեսզի բալանսավորի Թուրքիային և Ադրբեջանին։ Թևանյանի կարծիքով` Փաշինյանն ու իր թիմը միտումնավոր են փչացնում այդ հարաբերությունները, որը քարտ բլանշ է թշնամուն, որ կարելի հարձակվել։
Այս ամենի հետևում, ըստ նա, արևմտյան ուժեր են կանգնած, որոնց պատվերը կատարում են այս իշխանությունները։
«Փաշինյանը հայ–ադրբեջանական հարաբերությունները, Արցախի խնդիրը տեղափոխել է երկու իրարամերժ ու իրար հետ պատերազմող հարթության մեջ` վաշինգտոնյան և մոսկովյան, ու հայտնվել է Ալիևի գրպանում` հայտարարելով, որ Արցախը ճանաչում է Ադրբեջանի մաս։ Պարզ է, որ դրա վերջում թշնամին հասնելու է Երևան»,–ասաց նա։
«Մայր Հայաստան» դաշինքն այս հարցում լուծումը տեսնում է դիվանագիտական դաշտում Պրահայի գործընթացից դուրս գալը, որը նշանակում է չճանաչել Արցախն Ադրբեջանի մաս, այնուհետև հիմք ընդունել միջազգայնորեն լեգիտիմ ընդունված 2020 թվականի նոյեմբերի 9–ի փաստաթուղթը, որտեղ և՛ ՌԴ–ն, և՛ Ադրբեջանը պետք է կատարեն իրենց պարտավորությունները։

Это выбор между Ереваном и «Эриваном», миром и войной – Андраник Теванян (видео)
Выборы в Совет старейшин Еревана имеют для блока «Мать Армения» в первую очередь геополитическое значение. Главная цель – не решение городских проблем, а смена власти в Армении, попытка предотвратить «опасные процессы в стране и уступки». Об этом в интервью «Sputnik Армения» заявил кандидат в мэры армянской столицы Андраник Теванян.
По его словам, во время выборов 2021 года действующая власть обманула граждан обещанием принести мир, и для тех ереванцев, кто отдал тогда голоса «Гражданскому договору», текущие выборы станут отличной возможностью исправить свою ошибку.
«Мы участвуем в этих выборах, чтобы, во-первых, актуализировать повестку безопасности, во-вторых, дать этим гражданам возможность исправить свою ошибку и, в-третьих, мобилизовать оппозиционный электорат, чтобы осуществить смену власти в столице, что даст возможность осуществить смену власти в республиканском масштабе. Однако смена власти – не самоцель, Армения должна, наконец, выйти из того кошмара, к которому нас привел Никол Пашинян», – подчеркнул Теванян.
Кандидат в мэры отмечает, что Ереван с учетом его роли и значения для всего армянства – больше, чем просто столица. Это один из столпов власти, в котором сосредоточены административные и другие ресурсы. Если в Ереване произойдет смена власти, то это неизбежно приведет к резкой смене общественных настроений, уверен Теванян.
На его взгляд, если не сменить власть, уступки действующего правительства могут дойти и до самого Еревана.
«Можно сказать, что это выбор между Ереваном и «Эриваном»», – подчеркнул он.
Теванян заверяет, что смещение команды Пашиняна в Ереване возможно. У этой власти нет шансов на воспроизводство в столице без использования административного ресурса и фальсификаций.
«Мой совет этим властям – чтобы даже не думали о фальсификации выборов, пусть смирятся с тем, что они потеряют власть в столице, а затем сдадут ее без потрясений в республиканском масштабе. У них нет такого ресурса, который бы обеспечил власть ГД в столице», – считает Теванян.
Он говорит, что в обычной ситуации не стал бы участвовать в выборах Совета старейшин, но сейчас недопустимо просто сидеть дома и молча следить за происходящим в Нагорном Карабахе.
Городские проблемы, пробки, строительство дорог также важны, но Теванян напоминает, что дороги были построены и в Карвачаре, а Шуши и Гадруте строили дома, но все отдали врагу.
Блок «Мать Армения» считает аморальным обсуждать в сложившихся условиях сугубо городские проблемы и по этой причине отказался от участия в публичных дебатах.
«Не хочу участвовать в дешевом шоу, где будут обсуждаться лишь городские проблемы. Мы не игнорируем проблемы Еревана, напротив, они важны. Мы утверждаем, что эта власть должна уйти, чтобы эти проблемы решились, поскольку многие вопросы требуют законодательных изменений», – сказал он.
Выборы в Совет старейшин – это выбор между войной и миром, убеждены в блоке. Если ереванцы проголосуют за действующую власть, то, по словам Теваняна, они выберут войну и разруху. Блок посылает мессидж – выбирая их, ереванцы смогут получить достойный мир и безопасность. Следуя этой логике, в случае избрания блок готов сотрудничать с теми силами, которые будут соответствовать установленным ими трем принципам: дать оценку политике Никола Пашиняна, исключить сотрудничество с ГД и быть готовыми продолжить процесс смены власти.
Блок «Мать Армения» рассматривает ереванские выборы также в геополитическом контексте. Власти подыгрывают врагам, лишая ее естественных союзников – Ирана и России, вредя интересам Армении, говорит политик.
«Словесная перепалка Алена Симоняна с Россией ведет нас в никуда, и непонятно, почему он это делает. Из ОДКБ отзывают представителя Армении, а на его место никого не назначают, что можно интерпретировать как демарш. Затем супруга премьер-министра Анна Акопян отправляется в Украину, и это однозначно проазербайджанский шаг. В конфликте Запад–Россия отправка гуманитарной помощи на Украину является действием, направленным и против Ирана, и против России, и против Армении. Далее - учения с США, против которых также выступили Иран и Россия», – отметил кандидат в мэры.
Между тем Армения сейчас, более чем когда-либо, обязана развивать отношения с Россией и Ираном для того, чтобы сбалансировать фактор Турции и Азербайджана. По мнению Теваняна, Пашинян и его команда намеренно портят отношения с РФ и дают противнику карт-бланш для нападения. За всем этим политик видит западные силы, чей заказ выполняют нынешние власти.
Блок «Мать Армения» видит решение в аннулировании пражских договоренностей, которыми фактически Нагорный Карабах признается частью Азербайджана. За основу должен быть взят легитимный документ от 9 ноября 2020 года, согласно которому и Россия, и Азербайджан должны выполнять свои обязательства.