Փաշինյանը Ստրասբուրգում հաստատել ու համակարգել է ՀՀ-ի արտաքին վեկտորի փոփոխության կուրսը (տեսանյութ)
Հոկտեմբերի 17-ին Նիկոլ Փաշինյանը ելույթ ունեցավ Եվրախորհրդարանում, որը ոչ միայն գիծ գծեց 2021 թվականին ԵՄ հովանավորությամբ սկսված՝ Ադրբեջանի հետ բանակցային գործընթացին, այլ հստակ ուրվագծեց Նիկոլ Փաշինյանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները, ինչպես նաև հստակ ցույց տվեց պաշտոնական Բաքվի հետ բանակցություններում առկա խնդիրները։
Այսպիսով, Նիկոլ Փաշինյանի ելույթում մենք ոչ միայն նորից լսեցինք, որ ՀԱՊԿ-ն ու «անվտանգային դաշնակիցները», այսինքն՝ Ռուսաստանը, չօգնեցին Հայաստանին, երբ Ադրբեջանը 2021 թվականի մայիսին օկուպացրեց Հայաստանի մի շարք տարածքներ, այլ նաև Եվրախորհրդարանի ամբիոնից գնահատական տվեց, որ այս ագրեսիայի և ադրբեջանական բանակի հետ Հայաստանին միայնակ թողնելու նպատակը ՀՀ անկախությունը ոչնչացնելու ցանկությունն էր՝ հասնելու համար երկրում խամաճիկ իշխանության ձեւավորմանը։ Այսինքն՝ Բաքվին ու Մոսկվային մեղադրեցին Հայաստանում ռազմական ագրեսիայի միջոցով բռնի իշխանափոխություն իրականացնելու փորձի մեջ։
Ավելին, Փաշինյանի ելույթից հայտնի դարձավ, որ Հայաստանի ղեկավարությունը կարծում է, որ սեպտեմբերի 19-ից 23-ը Երևանում տեղի ունեցած բողոքի ցույցերը դաշնակիցների՝ երկրում իշխանություն փոխելու և «հայկական ժողովրդավարությունը ոչնչացնելու» ցանկության դրսեւորումն էին։
Փաշինյանի ելույթը կարող է ընկալվել նաև որպես արտաքին քաղաքականության ոլորտում սեփական սխալների ամրագրում և կոչ ԵՄ-ին, ընդհանրապես, և Եվրախորհրդարանին մասնավորապես՝ «աջակցել հայկական ժողովրդավարությանը» և Բաքվին բերել բանակցությունների սեղանի շուրջ «փաստաթուղթ ստորագրելու համար», ճանաչելու համար Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը»։
Փաշինյանի ելույթի այն հատվածը, որտեղ նա վերահաստատեց իր պատրաստակամությունը՝ «անկլավների թեմայի շուրջ բանակցել» (այլ կերպ ասած՝ «անկլավները» հանձնել Ադրբեջանին), կրկին ցույց տվեց իշխանամետ քարոզչության սնանկությունը, որը Գրանադայում հանդիպումից հետո՝ Փաշինյանի աշխատակազմի ղեկավարի մակարդակով, հասարակությանը համոզում էր, որ նման թեմա, նույնիսկ բանակցությունների օրակարգում, չկար։
Փաշինյանն անձամբ հաստատեց նաև այն, ինչ երկար ժամանակ ասում են Հայաստանում մի շարք քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներ և փորձագիտական հանրության ներկայացուցիչները. Ադրբեջանը շատ յուրօրինակ կերպով է «ճանաչում Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը»՝ պնդելով, որ սահմանազատումը պիտի տեղի ունենան այն քարտեզների համաձայն, որոնք Ադրբեջանը կբերի «խաղաղության պայմանագրի» ստորագրումից հետո։ Փաշինյանի խոսքերն ապացուցում են, որ թեև շատերին սյուրռեալիստական է թվում, սակայն Իլհամ Ալիևը չի ճանաչում ոչ միայն Հայաստանի, այլև Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, քանի որ հրաժարվում է ճանաչել ոչ միայն հայկական 29 800 քառակուսի կիլոմետրը, այլև՝ սեփական 86 600 քառակուսի կիլոմետրը: Ալիևը ցանկանում է սահմանազատում անել իր պայմաններով ու քարտեզներով` դրանից բխող բոլոր հանգամանքներով:
Փաշինյանն իր ելույթը եզրափակեց «Հայաստանի՝ ԵՄ-ի հետ մերձենալու ցանկության մասին» խոսքերով՝ «այնքանով, որքանով դա հնարավոր է համարում Բրյուսելում»։ Այս առնչությամբ ցանկալի կլիներ մեկնաբանություններ լսել հայ և ռուս փորձագետներից, քաղաքական գործիչներից և պաշտոնյաներից, ովքեր, անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի վերջին հարցազրույցի այն խոսքերին, թե «Ռուսաստանի Դաշնության հետ հարաբերությունները չեն վերանայվում», հայտարարեցին, որ «Նիկոլը վերադարձել է արտաքին քաղաքականության ոլորտում ռուսամետ վեկտորին»:
Եվ, ևս մեկ հետաքրքիր նրբերանգ:
Հոկտեմբերի 4-ին և 5-ին Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է Եվրոպական քաղաքական համայնքի 3-րդ գագաթնաժողովին։
Հոկտեմբերի 13-ին, ըստ երևույթին, պատճառաբանելով «կարևոր կարևոր անելիքներով»՝ Փաշինյանը հրաժարվեց մասնակցել ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին։
Հոկտեմբերի 16-ին Նիկոլ Փաշինյանը մեկնել է Ստրասբուրգ՝ հանդիպումներ ունենալու եվրոպացի մի շարք պաշտոնյաների հետ, իսկ հոկտեմբերի 17-ին նախատեսված էր նրա ելույթը Եվրախորհրդարանում։
Ցանկալի կլիներ իմանալ, թե կոնկրետ ի՞նչ է տեղի ունեցել հոկտեմբերի 13-ին, որ պահանջում էր Նիկոլ Փաշինյանի անձնական ներկայությունը Հայաստանում։
Հայաստանի արտաքին քաղաքականության վեկտորը փոխվում է, ու դա արվում է այն պայմաններում, երբ հավաքական Արեւմուտքը չի կարողանում (կամ, պարզապես, չի ցանկանում) երաշխիքներ տալ Հայաստանի անվտանգության եւ տարածքային ամբողջականության համար (էլ չենք խոսում Ղարաբաղ հայերի վերադարձի երաշխիքների մասին)։
Սա միայն հաստատում է այն թեզը, որ կորցնելով Արցախը՝ մենք ոչ միայն չլուծեցինք մեր անվտանգության խնդիրները, այլև այն, որ Հայաստանը շարունակելու է մնալ «քաղաքական տուրբուլենտության» մեջ՝ թույլ տալով հակառակորդի ռազմական ենթակառուցվածքին և զորքերին մոտենալ իր սահմանին։ Այն տարածքում մոտենալ, որը նախկինում վերահսկվում էր Արցախի պաշտպանության բանակի կողմից և հանդիսանում էր Հայաստանի սահմանների լեգիտիմացման համակարգի մասը։

Пашинян в Страсбурге систематизировал курс на смену вектора внешней политики Армении (видео)
17 октября Никол Пашинян выступил с речью в Европарламенте, которая не только подвела черту под переговорным процессом с Азербайджаном стартовавшим под патронажем ЕС в 2021 году, но чётко обозначила внешнеполитические приоритеты Никола Пашиняна, а также чётко продемонстрировала имеющиеся проблемы в переговорах с официальным Баку.
Итак, в речи Никола Пашиняна мы не только вновь услышали, что ОДКБ и «союзник в сфере безопасности», то есть Россия не помогли Армении, когда в мае 2021 года Азербайджан оккупировал ряд территорий Армении, но и с трибуны Европарламента прозвучала оценка о том, что целью данной агрессии и оставления Армении один на один азербайджанской армией, было стремление уничтожить независимость Армении, добившись назначения в стране марионеточного правительства. Иными словами, Баку и Москва были обвинены в попытке осуществить насильственную смену власти в Армении путём военной агрессии.
Более того, из речи Пашиняна стало известно, что руководство Армении считает, что акции протеста в Ереване прошедшие с 19 по 23 сентября были проявлением стремления союзников сменить в стране власть, «разрушить армянскую демократию».
Выступление Пашиняна можно также воспринимать и как фиксацию провала собственной внешней политики, и призыв к ЕС в целом, и к Европарламенту в частности, «поддержать армянскую демократию» и привезти Баку за стол переговоров, «для подписания документа, признающего территориальную целостность РА».
Та часть речи Пашиняна, в которой он вновь подтвердил готовность «вести переговоры по теме анклавов» (проще говоря, сдать «анклавы» Азербайджану) вновь продемонстрировала всю нищету провластной пропаганды, которая после встречи в Гранаде на уровне главы администрации Пашиняна убеждала общество, что такой темы даже не было в повестке переговоров.
Пашинян также лично подтвердил то, что долгое время говорили представители ряда политических сил Армении, представители экспертного сообщества – Азербайджан весьма своеобразным образом «признаёт территориальную целостность Армении», настаивая на том, чтобы делимитация и демаркация прошли по тем картам, на которые укажет Азербайджан уже после подписания «мирного договора». Слова Пашиняна доказывают, что хоть многим и кажется сюрреалистичным, но Ильхам Алиев не признаёт территориальную целостность не только Армении, но и Азербайджана, так как отказывается признать не только армянские 29 800 квадратных километров, но и собственные 86 600 кв. км. Алиев хочет демаркации и делимитации на своих условиях со всеми вытекающими отсюда обстоятельствами.
Свою речь Пашинян завершил заявлением о стремлении «сближаться с ЕС до той степени, до которой это посчитают возможным в Брюсселе», в этой связи хотелось бы услышать комментарии тех армянских и российских экспертов, политиков и чиновников, которые ссылаясь на слова, Никола Пашиняна в его последнем интервью о том, что «отношения с РФ не пересматриваются», заявляли о том, что «Никол вернулся в пророссийский вектор внешней политики». И ещё один любопытный нюанс:
4 и 5 октября Никол Пашинян принял участие в 3-ем саммите Европейского политического сообщества.
13 октября, по всей видимости, сославшись на «важные дела» Пашинян отказался от участия в заседании Совета глав государств СНГ.
16 октября Никол Пашинян отбыл в Страсбург, для проведения встреч с рядом европейских чиновников, а 17 октября было запланировано его выступление в Европейском парламенте.
Хотелось бы узнать, что такого произошло именно 13 октября, что требовало личного присутствия Никола Пашиняна в Армении?…
Вектор внешней политики Армении меняется. И делается это в условиях, когда коллективный Запад не способен (или попросту не хочет) дать гарантий безопасности и территориальной целостности Армении (не говоря уже о гарантиях по возвращению армян в Карабах). Это лишь подтверждает тезис о том, что потеряв Арцах мы не просто не решили свои проблемы с безопасностью, но и то, что Армения продолжит находиться в состоянии «политической турбулентности», подпустив военную инфраструктуру и войска противника к своей границе на огромном участке соприкосновения. На том участке, которые ранее контролировался Армией обороны Арцаха и был частью системы легитимации границ Армении.