Անդրադարձ Աթենքում հայ ցուցարարների և հունական ոստիկանության միջև ընդհարմանը։
«7 օր» -ն արդեն տեղեկացրել էր, որ ապրիլի 24-ին Աթենքում Թուրքիայի դեսպանատան մոտ հայ ցուցարարների և հունական ոստիկանության միջև ընդհարում է տեղի ունեցել։
ՀՀ արտգործնախարարության այսօր տարածած հաղորդագրության մեջ անդրադարձ է կատարվել այդ միջադեպին, որ ներկայացնում ենք առանց խմբագրման։
«...Նույն օրը կայացավ բողոքի երթ, կազմակերպված ՌԱԿ Հայ իրավանց խորհրդի եւ ՀՅԴ Հայ դատի հանձնախմբի կողմից, դեպի Աթենքում Թուրքիայի դեսպանություն: Վերջինը պաշտպանված էր հունական ոստիկանության լրացուցիչ ուժերով: Ցուցարարներին արգելվեց մոտենալ դեսպանությանն ու հուշագիրը փոխանցել թուրքական դեսպանության որեւէ աշխատակցի: Սակայն, անսպասելի բոլորի համար, ոստիկանության ներկայացուցիչը պատռեց հուշագիրը, ինչը հանգեցրեց ցուցարարների ընդվզումին եւ սկսվեց հրմշտոց ոստիկանների ու ցուցարարների միջեւ: Արդյունքում ոստիկանությունը կիրառեց արցունքաբեր գազ, որն արտառոց գործողություն էր ընդդեմ խաղաղ ցուցարարների: Այս փաստը լուրջ քննարկման առարկա դարձավ թե հայկական եւ թե հունական քաղաքական ու հասարակական շրջանակներում եւ լրատվամիջոցներում»:
ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ Հունաստանի ներքին գործերի, պետական կառավարման և ապակենտրոնացման նախարար Պրոկոպիս Պավլոպուլոսը ներողություն է խնդրել տեղի ունեցած միջադեպի համար՝ խոստանալով պատժել մեղավորներին:

О столкновении армянских демонстрантов и греческой полиции в Афинах. Возвращение к теме.
«7or» уже информировал о том, что 24 апреля в Афинах у турецкого посольства между армянскими  демонстрантами и греческой полицией произошло столкновение. В распространенном сегодня сообщении говорится об этом инциденте:
«... В тот же день состоялся марш протеста в сторону турецкого посольства, организованный Либерально - демократической партией и Ай Датом. Посольство было защищено дополнительными силами греческой полиции. Демонстрантам было запрещено подойти к посольству и вручить меморандум его сотрудникам. И тут, неожиданно для всех, сотрудник полиции порвал меморандум, что привело к возмущению демонстрантов и перепалкам между полицейскими и демонстрантами. В результате полиция применила слезоточивый газ, что было чрезмерным действием против мирных демонстрантов. Этот факт стал предметом серьезного обсуждения как в греческих, так и в армянских политических кругах и в прессе».
В сообщении МИД говорится, что министр внутренних дел, государственного управления и децентрализации Прокопис Павлопулос извинился за произошедший инцидент, обещав наказать виновных.