«Bastion»-շոուն կփրկի՞ «Ժողովրդավարության բաստիոնին»․ Բոլթոնի պլանի եզրափակիչ փուլը
Նիկոլ Փաշինյանը կետ առ կետ կատարում է իր դրսի տերերի առաջադրանքը։ Այն ձևակերպել էր ԱՄՆ նախագահի նախկին խորհրդական Ջոն Բոլթոնը։ Այդ կետերն են՝
• Արցախի հանձնում Ադրբեջանին,
• Հայոց ցեղասպանության հարցի մոռացություն,
• Հայ–իրանական ընդհանուր սահմանի վերացում,
• Հայ–ռուսական հարաբերությունների զրոյացում՝ ՀԱՊԿ–ից, ԵԱՏՄ–ից, ԱՊՀ–ից դուրս գալու և Գյումրիում ռուսական 102–րդ ռազմաբազայի գործունեությունը դադարեցնելու տարբերակով (Սահակաշվիլին պարբերաբար հիշեցնում է Բոլթոնի պլանի այս մի կետի մասին),
• Հայաստանի ներառում թուրքական ազդեցության տակ։
Եթե կարճ ձևակերպենք, ապա Բոլթոնի պլանը Հայաստանի վերացման մասին է։ Հայաստանն, ըստ Բոլթոնի, պետք է դրվի հակառուսական աշխարհաքաղաքական գործընթացների զոհասեղանին։
Նկատենք, որ Բոլթոնի պլանի կետերի մի մասն արդեն կատարվել են։ Մյուս մասն ընթացքի մեջ է։ Հիմա Նիկոլը կենտրոնացել է հայ–ռուսական և հայ–իրանական հարաբերությունների փչացման վրա։ Նա փլուզում է ՀՀ անվտանգության համակարգը։ Ու որպեսզի ՀՀ քաղաքացիների մի մասի աչքերին թոզ փչեն ու խաբեն, առաջ են բերել «Արևմուտքը մեզ կօգնի» բենդերական թեզը։ Ըստ այդ թեզի՝ ՀՀ անվտանգության երաշխավորը կարող է դառնալ Արևմուտքը։ Թեև վերջինս նման բան չի ասել ու նման երաշխիքներ չի տվել։
Ինչ մնում է թոզփչոցիին, ապա դրանցից մեկը ֆրանսիական «նավերն» են՝ «Bastion» զրահամեքենա կոչվածները։ Ասում են 50 զրահամեքենա են ուղարկելու Հայաստան (Արևմուտքից քցված ուկրաինացիք չեն ուզում դրանք, քանզի գիտեն, որ անունն է զրահամեքենա, բայց տակը բան չկա)։ Դրանք մի քիչ ծանր ու մի քիչ էլ բրուտալ տեսք ունեցող ամենագնացներ են, ոչ ավելին։ Ապակեպատ զրահամեքնենան, բնականաբար, ոչ մի բան չի փոխելու մեզ համար ու անվտանգություն չի ապահովելու, բայց շոուն իրականացվում է, որպեսզի ցույց տան, թե, իբր, անվտանգության հարցերով զբաղվում են։
Նիկոլենք Արևմուտքի թեման շրջանառության մեջ են դրել, որպեսզի թաքցնեն թուրքական ականջները։ Իրականում խնդիր է դրված Հայաստանը մտցնել Թուրքիայի տակ։
Արևմուտքի համար կարևորը հակառուսական ու հակաիրանական քաղաքականության իրականացումն է, Հայաստանից ՌԴ հեռացումն ու Հայաստանը հակաիրանական պլացդարմ սարքելը։ Իսկ թե ինչ կլինի դրա արդյունքում Հայաստանի հետ, իրենց չի հետաքրքրում։ Այնպես, ինչպես Արցախի կորուստը նրանց չհետաքրքրեց ու չհուզեց։ Ու չէր էլ հուզելու, քանզի եթե ՀՀ վարչապետի աթոռը զբաղեցնողն է Արցախը հանձնում, ապա ինչո՞ւ պետք է Արևմուտքը հայերից ավելի հայ լինի ու մտահոգվի Արցախի հարցով։ Նույն տարբերակով էլ նրանք Հայաստանին են մոտենում։
Եթե Նիկոլ Փաշինյանն իր անձնական անվտանգության երաշխիքների ստացման դիմաց աճուրդի է հանել ՀՀ անվտանգությունը, ապա դա պետք է մտահոգի ՀՀ քաղաքացիներին, այլ ոչ թե Արևմուտքին, Ռուսաստանին, Իրանին կամ մյուսներին։
Դե իսկ Թուրքիան ու Ադրբեջանն ատամները սրած սպասում են Նիկոլ Փաշինյանի վերջին արարին։ Ինչի՞ է սպասում հայ ժողովուրդը։ Հարցն ամենևին էլ հռետորական չէ։

Спасет ли «Bastion»-шоу «бастион демократии»: финальный этап плана Болтона
Никол Пашинян последовательно выполняет задания своих внешних хозяев. Их сформулировал бывший советник президента США Джон Болтон. В их числе:
- сдача Арцаха Азербайджану,
- забвение вопроса Геноцида армян,
- ликвидация общей армяно-иранской границы,
- обнуление армяно-российских отношений с выходом из ОДКБ, ЕАЭС, СНГ и выводом российской военной базы в Гюмри (Саакашвили периодически напоминает об этом пункте плана Болтона),
- введение Армении в орбиту влияния Турции.
Если коротко, то план Болтона касается ликвидации самой Армении. Согласно этому плану, Армения должна быть положена на алтарь антироссийских геополитических процессов.
Заметим, что часть положений плана Болтона уже реализована. Другая часть – на стадии реализации. Сейчас Никол сфокусировался на подрыве армяно-российских и армяно-иранских отношений. Он разрушает систему безопасности РА. И дабы ввести в заблуждение часть граждан РА, продвигается бендеровский тезис «Запад нам поможет». Согласно ему, гарантом безопасности РА может стать Запад. Хотя последний ничего такого не говорил и не давал никаких гарантий.
Что касается оболванивания граждан, то одним из проявлений этого является приглашение французских «кораблей» – закупка бронемашин «Bastion». Говорится о поставке в Армению 50 таких машин (кинутые Западом украинцы их не хотят, так как знают, что бронемашинами они являются лишь номинально). Они являются утяжеленными вездеходами с немного брутальной внешностью – не более. Застекленная бронемашина, естественно, ничего для нас не изменит, как и не обеспечит нам безопасности, но шоу реализуется, чтобы показать, будто они занимаются вопросами безопасности.
Николовцы ввели в оборот тему Запада, чтобы скрыть турецкие уши. В реальности поставлена задача ввести Армению под Турцию.
Для Запада важны реализация антироссийской и антииранской политики, вытеснение РФ из Армении и превращение Армении в антииранский плацдарм. Что же будет в результате этого с Арменией, их не интересует. Точно так же, как им не была интересна потеря Арцаха. Ничего другого в условиях, когда занимающий кресло премьера РА сам сдает Арцах, от них и не ожидалось. С чего бы Западу быть большими армянами, чем сами армяне, и переживать за Арцах? Тот же подход ими применяется в отношении Армении.
Если Никол Пашинян выставил на торги безопасность РА в обмен на гарантии своей личной безопасности, то это должно волновать граждан РА, а не Запад, Россию, Иран или других.
Турция же с Азербайджаном в предвкушении последнего акта в исполнении Никола Пашиняна. Чего ждет армянский народ? Вопрос отнюдь не риторический.