Կոռուպցիա կա կոռուպցիա
2018-ի հայտնի իրադարձությունների արդյունքում վարչապետի աթոռին հայտնված Նիկոլ Փաշինյանն ի լուր աշխարհի հայտարարեց, որ Հայաստանում կոռուպցիան վերացել է: Ինքն է վերացրել: Դա, իհարկե, սենսացիոն հայտարարություն էր ու գլուխկոտրուկ էր ամբողջ աշխարհի համար, քանզի աշխարհի ոչ մի երկրում հնարավոր չի եղել վերացնել կոռուպցիան՝ զուտ հայտարարությամբ:
Նիկոլին հավատացողները համոզված էին, որ հենց այդպես էլ եղել է: Նիկոլը հայտարարել է, որ կոռուպցիա չկա ու կոռուպցիան վերացել է:
Հետագայում պարզվեց, որ կոռուպցիան ոչ թե վերացել է, այլ գռեհիկ տեսք է ստացել ու դրսևորվում է «հեղափոխական» տեխնոլոգիաներով: Այսինքն՝ որքան շատ են խոսում կոռուպցիայի վերացման մասին, այնքան այն շատանում է:
Բազմաչարչար հայ ժողովրդի աչքի առաջ երեկվա «թավշյա» տղաներն ու աղջիկները, որոնք հպարտանում էին իրենց չունևորությամբ, կտրուկ փոխեցին իրենց կյանքը՝ սկսած հագուկապից վերջացրած անձնական ունեցվածքով: Ոմանք դարձան դոլարային միլիոնատերեր, ոմանք՝ համեստորեն դեռ դրամային միլիոնատերեր են:
«Թավիշը« հատկապես լավ ազդեց Ալեն Սիմոնյանի վրա: Նրա եղբայրը պարբերաբար ասֆալտի տենդերներ է շահում, իսկ ինքը Ալենը՝ միկոնոսյան կայֆերի մեջ էր: Դե Նիկոլ Փաշինյանի ու Աննա Հակոբյանի կյանքի որակի կտրուկ փոփոխության մասին էլ չենք խոսում:
Նույնը կարելի է ասել բազմաթիվ ՔՊԿ-ականների մասին: Բոլորը հաղթահարեցին աղքատությունն իրենց գրպաններում՝ ժողջանին թողնելով սեփական գլխում աղքատությունը հաղթահարելու գործը:
Ամեն ինչ շատ լավ էր գնում ՔՊԿ-ականների մոտ, բայց Նիկոլը հիմա այնպիսի կատաստրոֆիկ զարգացումներ է ապահովել ու ապահովում Հայաստանի համար, որ ստիպված է «փուռը» տալ յուրայիններին, որպեսզի իր իշխանությունը պահի: Ու քանի որ Նիկոլի համար իր թիմակիցներն ուսապարկերից չեն տարբերվում, ուստի նա պատրաստ է զոհաբերել ամեն մեկին: Դռբի տակ է ընկել Ալեն Սիմոնյանը, ում ասֆալտասեր եղբոր կնոջն են կոռուպցիոն մեղադրանք առաջադրել: Այս պատմությանը նախորդել է Էկոնոմիկայի փոխնախարարի ձերբակալությունը: Դրանից առաջ «վեշելկաների» ու «դուշերի» էժանագին շոուն էր:
Հիմա Նիկոլն առաջնորդվում է «Կոռուպցիա կա կոռուպցիա» կարգախոսով: Ուզում է «բարի թագավոր, վատ բոյարներ» սցենարը խաղարկել, բայց իր հագով, որը «Խեղճ հարիֆ թագավոր, թալանչի ենթականեր» տեսքն է ստացել: Թե քանի պողոս կհավատա այս ամենին, թող պալատական սոցիոլոգները հաշվեն:

Коррупция есть коррупция
Оказавшийся в премьерском кресле в результате известных событий 2018-го Никол Пашинян заявил во всеуслышание, что в Армении больше нет коррупции. Конечно же, это было сенсационным заявлением и головоломкой для всего мира, так как ни в одной стране мира еще не удавалось ликвидировать коррупцию лишь одним заявлением.
Верящие Николу были убеждены, что именно так и было. Никол заявил, что коррупции нет, и она исчезла, так сказать самоликвидировалась.
Впоследствии выяснилось, что коррупция не только не была ликвидирована, но и приобрела вульгарный характер и проявляется в «революционных» технологиях. То есть, чем больше говорят о ликвидации коррупции, тем более масштабный характер она приобретает.
На глазах многострадального армянского народа вчерашние «бархатные» парни и девчата, гордившиеся своей бедностью, резко поменяли свою жизнь – начиная с гардероба и заканчивая личной собственностью. Некоторые стали долларовыми миллионерами, другие – пока еще драмовыми.
«Бархат» особеннее других подфартил Алену Симоняну. Его брат периодически выигрывает тендеры на асфальтирование, а он сам предается кайфам на миконосах. О резком же изменении качества жизни Никола Пашиняна и Анны Акопян не идет и речи.
То же самое можно сказать и о многочисленных ГД-аевцах. Все преодолели бедность в своих карманах, оставив «народ джан»-у дело преодоления бедности в своих головах.
У ГД-аевцев всё шло как по маслу, но Никол обеспечил и обеспечивает Армении такие катастрофичные развития, что для удержания власти сейчас вынужден пускать в расход также своих. И поскольку для Никола его соратники ничем не отличаются от рюкзаков, то он готов пожертвовать каждым из них. Под раздачу попал Ален Симонян, жене асфальтолюбивого брата которого выдвинули обвинение в коррупции. Этой истории предшествовало задержание вице-министра экономики. До этого были дешевые шоу с вешалками и душем.
Сейчас Никол руководствуется лозунгом «Коррупция есть коррупция». Хочет разыграть постановку «Добрый царь, плохие бояре», но со своей спецификой – «Бедолага царь, подчиненные-коррупционеры». Сколько же «погосов» поверит во всё это, оставляем на подсчеты придворных социологов.