ԵԱՏՄ-ից հրաժարումը ծանր տնտեսական և սոցիալական հետևանքներ կունենա Հայաստանի համար. Նիկոլայ Սիլաև (տեսանյութ)
Մոսկվայի Միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի Կովկասի և տարածաշրջանային անվտանգության կենտրոնի ավագ գիտաշխատող Նիկոլայ Սիլաևը Alpha News-ի եթերում մեկնաբանել է ՌԴ ԱԳՆ-ի հայտարարությունն այն մասին, թե ինչի կբախվի Հայաստանը, եթե խախտի ԵԱՏՄ պայմանագիրը, ինչով են պայմանավորված Ադրբեջանի կողմից կրակոցները, ինչպես նաև Իսրայելի և Թուրքիայի ղեկավարների՝ Ադրբեջան այցի նպատակը:
Փորձագետի խոսքով՝ ԵԱՏՄ-ից և ռուսական շուկայից Հայաստանի հրաժարումը ծանր տնտեսական, սոցիալական հետևանքներ կունենա Հայաստանի համար:
«Բացի այն միջոցներից, որոնք կարող են ընդունվել և կընդունվեն Եվրասիական միության գծով, ես չէի բացառի նաև Ռուսաստանի կողմից միակողմանի որոշումները, որոնք ուղղված են նրան, որպեսզի պաշտպանեն Եվրասիական միության երկրների շուկաները հնարավոր Եվրոպական տնտեսական էքսպանսիայից։ Ռուսաստանը Հայաստանի խոշորագույն առևտրային գործընկերն է։ Հայաստանի արտաքին առևտրի կտրուկ աճը վերջին տարիներին պայմանավորված է հենց հայ-ռուսական առևտրային փոխգործակցությամբ: Դրանով է պայմանավորված նաև Հայաստանի պետական բյուջե գումարների ներհոսքը։
Հայկական բազմաթիվ ընկերություններ գումար են վաստակում ռուսական շուկայում։ Եվ, իհարկե, Եվրասիական միությունից ու ռուսական շուկայից հրաժարվելն իր հետ կբերի տնտեսական, սոցիալական ծանր հետևանքներ, որոնք չեն կարող փոխհատուցվել եվրոպական ոչ մի օգնությամբ»,-ասել է Սիլաևը։
Փորձագետի կարծիքով՝ ո՛չ ԵՄ-ն, ո՛չ ՆԱՏՕ-ն պատրաստ չեն պատասխանատվություն ստանձնել Հայաստանի անվտանգության ապահովման և տնտեսական բարեկեցության ապահովման համար։
«Կարծում եմ՝ 2023-2024 թթ․ ՀՀ ղեկավարությունում պատրանք առաջացավ, որ հնարավոր է ԵՄ-ի և ՆԱՏՕ-ի հետ արագացված մերձեցում։ Եվ դա բնական է՝ ի վնաս այն դաշինքների, որի կազմում են Հայաստանն ու Ռուսաստանը։ Բայց շատ շուտով պարզ դարձավ, որ ոչ մի արագ մերձեցում չի լինելու, որ ո՛չ ԵՄ-ն, ո՛չ ՆԱՏՕ-ն՝ ոչ միասին, ոչ էլ առանձին, պատրաստ չեն պատասխանատվություն ստանձնել Հայաստանի անվտանգության ապահովման և նրա տնտեսական բարեկեցության ապահովման համար։
Բացի այդ, 2024 թ․ սկզբին, այնքան շատ բան էր ասվել պաշտոնական Երևանի կողմից, որ հետ շրջվելը դժվարացել էր, և այժմ Հայաստանի ղեկավարությունը փորձում է բազմավեկտոր քաղաքականություն վարել, որը շատ է բարդացնում, նախ՝ գլխավոր դաշնակցի հետ հարաբերություններում անորոշությունը, երկրորդ՝ առճակատման այն մակարդակը, որն այժմ գոյություն ունի Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև»,-նշել է Սիլաևը։

Отказ Армении от ЕАЭС повлечет тяжелые экономические и социальные последствия для Республики – Николай Силаев (видео)
Ведущий научный сотрудник Института международных исследований МГИМО МИД России Николай Силаев прокомментировал «Alpha News» заявление МИД России о том, с чем может столкнуться Армения, если Ереван нарушит договор о ЕАЭС, чем обусловлены новые обстрелы со стороны Азербайджана по территории Армении, а также цель визита лидеров Израиля и Турции в Азербайджан.
«Кроме тех мер, которые могут быть приняты и будут приняты по линии ЕАЭС, я бы не исключал еще и односторонних решений со стороны России, направленных на то, чтобы защитить рынки стран ЕАЭС от возможной европейской экономической экспансии. Россия крупнейший торговый партнер Армении и резкий рост внешней торговли Армении в последние годы обусловлен именно армяно-российским торговым взаимодействием. Тем же обусловлен приток денег в государственный бюджет Армении. Множество армянских компаний зарабатывают на российском рынке. И, конечно, отказ от Евразийского союза и отказ от российского рынка повлечет за собой тяжелые экономические, социальные последствия, которые не могут быть компенсированы никакой европейской помощью», – сказал Силаев.
По мнению эксперта, ни Евросоюз, ни НАТО не готовы взять на себя ответственность за обеспечение безопасности и обеспечение экономического благополучия Армении.
«Я полагаю, что где-то на рубеже 2023 – 2024 годов в руководстве Армении возникла иллюзия, что возможно форсированное сближение с Европейским союзом и НАТО. И это естественно, в ущерб тем союзам, в которых Армения находится вместе с Россией. Но довольно скоро стало понятно, что никакого быстрого сближения не будет, что ни ЕС, ни НАТО, ни лично, ни отдельно не готовы взять на себя ответственность за обеспечение безопасности Армении и за обеспечение ее экономического благополучия. Но к началу 2024 года уже было настолько много всего сказано со стороны официального Еревана, что поворачивать назад стало трудно, и сейчас руководство Армении пытается проводить многовекторную политику, которая на самом деле характера для Армении. Но эту многовекторность очень затрудняет, во-первых, неопределенность в отношениях с главным союзником, а, во-вторых, тот уровень конфронтации, который сейчас существует между Россией и Западом», – отметил Силаев.
Коснувшись новых обстрелов со стороны Азербайджана по территории Армении эксперт отметил, что это объясняется уверенностью Азербайджана в том, что силовое давление на Армению дает дипломатические результаты.
«Я думаю, что Азербайджан добивается ситуации, при которой Армения будет существовать в состоянии повышенной тревожности. Азербайджан убедился, причем уже неоднократно, что силовое давление на Армению дает дипломатические результаты. С мирным соглашением явно ничего не получается. И я не думаю, что Баку действительно необходим мирный договор. Это сейчас скорее необходимо Армении. А в Баку предпочитают сохранить то состояние двусторонних отношений, которое есть сейчас, при котором у Азербайджана не связаны руки каким бы то ни было договором. Азербайджану важно продолжать силовое давление на Армению. Поэтому ничего исключать нельзя и риск эскалации нового конфликта сохраняется», – сказал Силаев.