Այսուհետ ոչ միայն ուղևորները պետք է պատրաստ լինեն նկարահանվելու, ձայնագրվելու, նույնականացվելու կամ նույնիսկ տեղափոխվելու ոստիկանություն, եթե «չվավերացնեն կրիչը»։ Ըստ 2,5 միավորանոց իշխանության առաջարկի.
համայնքային պաշտոնյաները կամ համայնքային ընկերության աշխատակիցները կարող են հսկողություն իրականացնել՝
տեսանկարահանելով,
ձայնագրելով,
նույնականացնելով անձին,
հրաժարման դեպքում՝ ոստիկանություն կանչելով կամ ուղևորին տեղափոխելով ոստիկանություն։
Ո՞վ է ապահովելու տվյալների պաշտպանությունը։ Որտե՞ղ են պահվելու տեսագրությունները։ Ո՞վ է վերահսկելու, որ դրանք չօգտագործվեն չարաշահմամբ կամ առանց իրավաչափ հիմքի։
Ո՞վ է երաշխավորում, որ համայնքի «պաշտոնյան» չվերածվի կամակատար ոստիկանի։ Մեծացնո՞ւմ ենք պետական ուժային վերահսկողության գործառույթը հասարակ քաղաքացու նկատմամբ՝ առանց դատարանի, առանց պաշտպանված իրավունքի։
Ի՞նչ է նշանակում «մինչև 1 րոպե»։ Եթե կանգառում մարդկանց կուտակում է ու մի կին էլ սայլակով երեխա ունի ու ուսանողը ուշադիր չի եղել՝ կարելի՞ է անմիջապես տեսանկարահանել ու վարչական պատասխանատվություն կիրառել։
«Մայր Հայաստան» դաշինքի անդամ Սոնա Աղեկյանի ֆեյսբուքյան էջից
Վտանգավոր միտում՝ հսկողության ընդլայնում համայնքային տրանսպորտում

Опасная тенденция: расширение контроля в муниципальном транспорте
Отныне не только пассажиры должны быть готовы к видеосъёмке, аудиозаписи, идентификации личности или даже приводу в полицию, если они не «валидируют носитель» (билет или карту).
Согласно предложению власти, состоящей из 2,5 субъектов,
Сотрудники муниципальной администрации или компании смогут осуществлять контроль, включая:
- видеосъёмку,
- аудиозапись,
- идентификацию личности,
- а при отказе – вызов полиции или привод пассажира в полицию.
Кто будет обеспечивать защиту персональных данных? Где будут храниться записи? Кто будет следить за тем, чтобы они не использовались с нарушениями или без законных оснований?
Кто гарантирует, что местный «чиновник» не превратится в подручного полицейского? Расширяем ли мы функции силового государственного контроля над обычным гражданином – без суда, без гарантированных прав?
Что означает «до 1-ой минуты»? Если на остановке скопление людей, у одной женщины ребёнок в коляске, а студент отвлёкся – можно сразу же снимать на видео и применять административное взыскание?